Czy warto kupić pralko-suszarkę?

W tym artykule przedstawię wady i zalety posiadania pralko-suszarki, a Ty dowiesz się, czy warto kupić pralko-suszarkę. Pralko-suszarka to urządzenie 2w1 łączące funkcje pralek i suszarek. Pralko-suszarki nie są tak popularne jak pralki i suszarki oddzielnie z kilku powodów, które opiszę poniżej. Wiele osób poleca zakupić oddzielnie urządzenia, jeżeli istnieje taka możliwość. Nie oszukujmy się, pralko-suszarka nie dorównuje suszarki jeżeli chodzi o programy i funkcje. Za to jeżeli nie macie możliwości posiadania dwóch urządzeń oddzielnie, pralko-suszarka może być idealnym rozwiązaniem dla was!

Pralko-suszarki to przede wszystkim pralki, które mają dodatkowo funkcję suszenia dostępna w niektórych programach. Od ponad roku jestem użytkownikiem pralko-suszarki Whirlpool, więc przedstawię wam zalety i wady takich urządzeń oraz opiszę, a w następnym artykule opiszę, jak wygląda użytkowanie takiego urządzenia.

Jak działa pralko-suszarka? 

Pralko-suszarka może działać oddzielnie jako pralka lub suszarka oraz jako pralko-suszarka, czyli pranie i suszenie w jednym. 

Na początek chciałbym zwrócić uwagę, że nie można prać i suszyć takiej samej ilości ubrań. Jeśli spojrzycie na dane techniczne podane przez producenta to zauważycie, że maksymalny załadunek suszenia jest mniejszy od maksymalnego załadunku prania – nawet do 50%. Przykładowo moja pralko-suszarka pomieści 7 kg prania i 5 kg suszenia. 

Tryb prania wygląda identycznie jak w pralkach. Po skończeniu prania, jeżeli ustawiliśmy cykl suszenia, pralka automatycznie rozpocznie suszenie. 

Suszenie w pralko-suszarce polega na tym, że grzałka (inna niż służąca do podgrzewania wody) wytwarza gorące powietrze, które następnie jest wdmuchiwane do wnętrza bębna na pomocą wentylatora. W tym czasie bęben obraca się w różnych kierunkach, czyli podobnie jak podczas prania. Niektóre pralko-suszarki wykonują także zwane „thermospin”, czyli wirowanie z wysoką prędkością w gorącym powietrzu, którego celem jest szybsze wysuszenie ubrań. Następnie wilgotne powietrze zostaje skroplone przy użyciu wymiennika ciepła, a woda powstała ze skroplenia wilgotnego powietrza jest wypompowywana. W przypadku takiego suszenia pralko-suszarka pobiera wodę, którą wykorzystuje do schłodzenia gorącego, wilgotnego powietrza. 

Na rynku oprócz „standardowych” pralko-suszarek występują droższe pralko-suszarki z pompą ciepła. Dzięki pompie ciepła suszenie przebiega w zamkniętym obiegu, powietrze jest wykorzystywane wielokrotnie, co sprzyja oszczędności energii, a jednocześnie suszenie przebiega w niższej temperaturze.

Ja akurat nie posiadam pralko-suszarki z pompą ciepła, więc skupie się na opisie „standardowych” pralko-suszarkach. 

Czym różni się pralko-suszarka od suszarki?

Pralko-suszarki mogą wysuszyć znacznie mniej ubrań podczas jednego cyklu. Posiadając dwa oddzielnie urządzenia, pralkę i suszarkę, możecie cały wyprany załadunek wrzucić do suszarki i wysuszyć za jednym razem. Pralko-suszarki są w stanie wysuszyć mniejszą ilość niż maksymalny załadunek pralki. Przykładowo moja pralka jest w stanie wyprać 7kg prania, a wysuszyć 5kg. 

Pralko-suszarki nie są tak zaawansowane technologicznie jak suszarki. Dopiero niedawno pojawiły się na rynku pralko-suszarki z pompą ciepła, gdy suszarki wykorzystujące tę technologię dostępne są w sprzedaży od kilku lat. Pralko-suszarki nie posiadają także wielu programów i funkcji dostępnych w suszarkach. 

Pralko-suszarki zużywają więcej prądu niż suszarki, a dodatkowo (oprócz pralko-suszarek) podczas cyklu suszenia zużywają wodę.

Dodatkowo suszenie w pralko-suszarce trwa dłużej niż w suszarce. 

Zalety i wady pralko-suszarek

Zalety:

 • Zajmuje mniej miejsca niż dwa oddzielne urządzenia. 
 • W jednym łączonym cyklu można wyprać i wysuszyć bez przekładania prania z pralki do suszarki. 
 • Oferują takie same funkcje co pralki.

Wady: 

 • Można wysuszyć mniej niż uprać. 
 • Cykl prania i suszenia łącznie trwa bardzo długo, nawet 7-8 godzin.
 • Zużywa więcej prądu niż suszarka oraz do suszenia wykorzystywana jest woda. 
 • Mniejsza ilość programów suszenia. 
 • Zużywają więcej prądu.
 • Suszy w wyższej temperaturze niż popularne suszarki z pompą ciepła. 
 • Suszenie trwa dłużej niż w suszarce.

Czy warto kupić pralko-suszarkę?

Mimo że sam posiadam pralko-suszarkę to jeżeli jest taka możliwość lub gdy zamierzacie korzystać z suszenia na co dzień to polecam zakupić pralkę i suszarkę oddzielnie. Jeżeli natomiast nie macie możliwości zakupu lub miejsca to wtedy pralko-suszarka jest interesującym rozwiązaniem. Uważam, że pralko-suszarka sprawdzi się idealnie, jeżeli będziecie korzystać z suszenia w wyjątkowych sytuacjach. W takim przypadku warto kupić pralko-suszarkę do okazjonalnego suszenia. Codzienne suszenie w pralko-suszarce nie jest ani oszczędne, ani delikatne dla tkanin.

Jeżeli dotrwaliście do końca artykułu to:

 • zostawcie komentarz
 • subksrybujcie
 • polubcie mnie na Facebook’u jeśli jeszcze tego nie zrobiliście LINK
 • przeczytajcie artykuł parze w urządzeniach AGD LINK