Czy warto kupić zmywarkę?

Nie da się nie zauważyć, że zmywarka staje się pdostawowym wyposażeniem domu/mieszkania. Jednak wciąż wiele osób zastanawia się, czy warto kupić zmywarkę. Jeżeli ktoś raz zakupił zmywarkę, nie wyobraża sobie życia bez niej. Natomiast osoby, które nigdy wcześniej nie posiadały zmywarki powielają mity na jej temat. Dlatego postanowiłem podzielić się zaletami zmywarek, a przy okazji obalić kilka mitów. Dlatego bez zbędnego gadania przejdę do szczegółów.

Zalety

 • Ułatwienie w domu – nie trzeba stać przy zlewie i poświęcać czas na ręczne zmywanie naczyń. Dodatkowo w zlewie nie piętrzą się brudne naczynia, które nie wyglądają zachęcająco do przebywania w kuchni.

 • Oszczędność czasu – tak jak wspomniałem nie musimy poświęcać naszego czasu na zmywanie ręczne. Wstawiamy naczynia do zmywarki, uruchamiamy program i możemy zająć się innymi sprawami, a w tym czasie zmywarka umyje nam naczynia.

 • Oszczędza prąd i wodę – użytkowanie zmywarki przynosi oszczęności w wodzie i zużytym prądzie! Zastanówcie się ile wody zużywacie do zmycia kilku kompletów naczyń, sztućców, kubków, szklanek, garnków oraz ile prądu idzie na podgrzanie takiej ilości wody. A skoro zmywarka oszczędza prąd i wodę, to oszczędza również nasze pieniądze oraz przy okazji dbamy o ekologię 🙂

 • Większy porządek w kuchni – skoro brudne naczynia znajdują się w zmywarce zamiast w zlewie czy na blacie kuchennym to jednocześnie kuchnia wydaje się uporządkowana, czystsza i bardziej zadbana.

 • Czystsze naczynia – zmywarka znacznie lepiej domywa naczynia niż mycie ręczne. Naczynia ze zmywarki wychodzą czyste i lśniące, a taki efekt jest ciężko osiągnąć podczas zmywania ręcznego.

 • Higieniczne mycie – zmywarka myje w wyższych temepraturach niż zmywanie ręczne, dzięki czemu zyskujemy higieniczniejsze mycie. Wiele zmywarek posiada specjalne programy lub dodatkowe funkcje dla higienicznego mycia. Wyobrażacie sobie na przykład ręczne mycie w 70-75 stopniach?!

 • Zmywanie dopasowane do naczyń – każda zmywarka posiada conajmniej kilka programów dla różnego rodzaju zabrudzenia, czasu trwania i rodzaju naczyń, dzięki czemu możemy dobrać odpowiadający naczyniom i nam cykl zmywania.

 • Dba o dłonie 🙂 – eliminując lub ograniczając zmywanie ręczne sprawiamy, że nasze dłonie mają mniejszy kontakt z detergentem, który wpływa negatywnie na skórę dłoni.

Mity na temat zmywarek

Słyszałem na temat zmywarek wiele mitów. Postanowiłem podzielić się kilkoma z nich, a przy okazji potwierdzić lub obalić je.

 • Przy niewielkiej ilości naczyń nie opłaca się posiadać zmywarki – nie zgadzam się z tym, ponieważ nie musimy włączać zmywarki codziennie. Brudne naczynia mogą stać w zmywarce zazwyczaj 2-3 dni. Myślę, że w ciągu tych kilku dni jesteśmy w stanie uzbierać wystarczającą ilość naczyń (talerzy, kubków, garnków itp.). Dodatkowo zaoszczędzimy prąd i wodę.
 • Podczas wyliczania opłacalności posiadania zmywarki nie są brane pod uwagę koszty posiadania detergentów – z tym częściowo zgodzę się, ale jednocześnie podczas obliczania kosztów zmywania ręcznego nie są brane pod uwagę koszty zakupu płynu do mycia naczyń i gąbki. Ale nie tylko! Przecież nasz czas też kosztuje! Czas, który spędzilibyśmy na zmywaniu ręcznym. Tego też nie uwzględniamy.
 • Kupno zmywarek to duży wydatek – jeżeli wybierzemy urządzenie z górnej półki to na pewno będzie to duży wydatek, ale najtańsze zmywarki kosztują około 1 000 zł, a również dobrze zmywają naczynia :). O na przykład taka zmywarka (link). Pamiętam jak w 2003 roku moi rodzice kupowali po raz pierwszy zmywarkę. Za średni model zapłacili wtedy grubo ponad 2 000 zł. Obecnie zmywarki są znacznie tańszcze, a zatem dostępne dla większości. Naprawdę, jeżeli chcesz kupić zmywarkę to nie musisz pozbywać się wszystkich oszczędności.
 • Mycie ręcze jest dokładniejsze – totalne kłamstwo. Mycie ręczne nie jest i nie będzie tak dokładne jak w zmywarce. Zmywarka znacznie lepiej domywa naczynia. Składa się na to odpowiednio wysokie ciśnienie wody pdoczas zmywania, przez co woda dociera w każdy zakamarek zmywarki, odpowiednio wysoka temperatura i dłuższy czas zmywania niż w przypadku ręcznego zmywania.
 • W zmywarkach trudno jest myć duże naczynia, np. garnki – również uważam, że jest to kłamstwo. Nowoczesne zmywarki posiadają możliwość regulowania wysokości górnego kosza, można go również całkowicie wyjąć jeśli zmywamy coś wyjątkowo wysokiego. W dolnym koszu zazwyczaj znajdują się składane półki, więc przestrzeń w środku można bardzo łatwo dostosować do aktualnych potrzeb.
 • Przed włożeniem naczyń do zmywarki trzeba je opłukiwać – NIE! chyba najczęściej powtarzany mit. Z naczyń należy jedynie pozbyć się resztek jedzenia, natomiast nie ma sensu opłukiwać naczyń, ponieważ programy (poza najkrótszymi) zawierają mycie wstępne, czyli opłukanie naczyń w zimnej wodzie, a dopiero po tym następuje mycie główne w podgrzanej wodzie i przy użyciu detergentu.

Mam nadzieję, że tym wpisem rozwieję Wasze wątpliwości dotyczące zakupu zmywarek! Naprawdę, uważam, że jest to cudowne urządzenie i nie wyobrażam sobie życia bez tego urządzenia do tego stopnia, że szukając niedawno mieszkania, wymogiem było posiadanie zmywarki w tym mieszkaniu. W tym wpisie możecie przeczytać właśnie o mojej zmywarce (link). Życzę Wam, abyście chcieli kupić zmywarkę!

Jeżeli dotrwaliście do końca artykułu to:

 • zostawcie komentarz
 • subksrybujcie
 • polubcie mnie na Facebook’u jeśli jeszcze tego nie zrobiliście LINK
 • przeczytajcie artykuł o czyszczeniu piekarnika LINK