Domowy płyn do płukania tkanin

Cześć! Dziś przychodzę do Was z przepisami na domowy płyn do płukania tkanin. Jeżeli lubicie pachnące ubrania (ja uwielbiam!), ale z różnych powodów nie chcecie używać płynów do płukania dostępnych w sklepach to przeczytajcie artykuł. W nim dowiecie się, jak można łatwo i szybko przygotować płyn do płukania o swoim ulubionym zapachu.

Dlaczego warto przygotować domowy płyn do płukania tkanin?

Domowy płyn do płukania jest idealnym rozwiązaniem dla osób, które nie chcą używać środków chemicznych. Znam osoby, które są uczulone na płyny do płukania, więc z wiadomych przyczyn nie mogą z nich korzystać. Natomiast inni z powodów ekologicznych nie chcą kupować kolejnych środków chemicznych. Ale nic straconego! Dla nich idealnym rozwiązaniem są domowe płyny do płukania, ponieważ składa się ze środków bezpiecznych dla skóry również dla naszych dzieci. Dlatego takie płyny są idealnym produktem dla osób o wrażliwej skórze.

Niektórzy narzekają na zapach płynów do płukania, który zamiast przypominać naturalny zapach pachną chemią. No cóż, w końcu płyn do płukania zawiera substancje powierzchniowo czynne, konserwanty i sztuczne substancje zapachowe. Natomiast płyn do płukania domowej produkcji może zwierać twój ulubiony zapach.

Zalety domowego płynu do płukania:

·       Tani

·       Ekologiczny

·       Delikatny dla skóry

·       Chroni pralkę: zarówno ocet jak i woda oczyszczona pomagają w czyszczeniu pralki z nagromadzonych zanieczyszczeń, są również środkami bakterio i grzybobójczymi

·       Dowolność w tworzeniu zapachu

Receptury na domowe płyny do płukania:

Domowy płyn do płukania tkanin jest bardzo prosty i tani do przygotowania. Potrzebujecie jedynie kilka składników, które znajdują się w każdym domu i olejek eteryczny o ulubionym zapachu.

Tak, tak, przyrządzając taki płyn do płukania jedynym ograniczeniem co do zapachu jest nasza wyobraźnia. Wyobraźcie sobie, że leżycie w świeżo wypranej pościeli o waszym ulubionym zapachu. Ja ostatnio przyrządziłem płyn do płukania o zapachu cytrusowym. Leżąc w takiej pościeli czuję się, jakbym znajdował się nad Morzem Śródziemnomorskim.

Wracając do tematu

Znam kilka przepisów na domowy płyn do płukania. Podzielę się nimi z kolejności od mojego ulubionego do najmniej ulubionego. Zatem przygotujcie sobie kartkę papieru, aby zanotować przepis!

1.       Płyn z octu i sody oczyszczonej

Składniki:

·       1 l. octu

·       12 łyżeczek sody oczyszczonej

·       80 kropel ulubionego olejku eterycznego

Podana ilość składników wystarcza na przyrządzenie płynu do płukania wystarczającego na 8 prań. W przypadku przygotowania płynu do jednego prania wystarczy 125 ml octu, 1,5 łyżeczki sody oczyszczonej i 10 kropel olejku eterycznego.

Ocet przelewamy do większej miski lub dużej butelki i dodajemy sodę oczyszczoną. Uwaga, roztwór będzie mocno buzował, więc należy zostawić go na jakiś czas, a gdy już przestanie to dodajemy olejek eteryczny. Przelewamy do butelki i gotowe.

Podana ilość olejku eterycznego powoduje, że pranie pachnie delikatnie. Jeżeli chcecie bardziej pachnąc pranie to możecie użyć znacznie więcej, nawet 2 lub 3 krotnie więcej. Ja dodaje do prania nawet około 25 do 30 kropel, ponieważ lubię intensywny zapach.

Na jedno prania używamy pół szklanki roztworu. Pamiętajcie, żeby przed każdym użyciem porządnie wymieszać rozwtór!

Jeżeli przechowujecie ten płyn w zamkniętym pojemniku to otwierajcie go co jakiś czas, zeby uwolnić powstały gaz. I jeszcze jedna rzecz, soda oczyszczona może wybielać ciemne i niewytrzymałe kolory, więc jeżeli boicie się blaknięcia to po prostu nie dodawajcie sodz oczyszczonej. W zamian możecie użyć trochę więcej octu.

Moje ulubione olejki eteryczne – trawa cytrynowa i mięta pieprzowa z cytryną

2.       Płyn z wody i kwasku cytrynowego

Składniki:

·       500 ml wody

·       90 g kwasku cytrynowego

·       25 kropel ulubionego olejku eterycznego

Kwasek cytrynowy należy rozpuścić w wodzie i dodać olejek eteryczny. Ilość olejku możecie dobrać w zależności od oczekiwanej intensywności zapachu. Na jedno pranie należy użyc od 2 do 5 łyżek roztworu.

3.       Płyn z soli i sody oczyszczonej

Składniki:

·       2 lub 3 filiżanki grubej soli morskiej

·       Pół szklanki sody oczyszczonej

·       20–30 kropel ulubionego olejku eterycznego

Wszystkie składniki starannie mieszamy ze sobą. Do prania używamy 2–3 łyżek.

Podsumowując, domowe płyny do płukania są bardzo łatwe do przygotowania, więc każdy może przygotować je w domu. Ogromną zaletą takich płynów jest przede wszystkim możliwość stworzenia dowolnego zapachu lub kombinacji zapachów, ponieważ olejki można mieszać ze sobą. Osobiście nie zrezygnowałem całkowicie z kupnych płynów do płukania, ponieważ lubię używać i testować różne produkty, ale coraz częściej używam domowe płyny do płukania, ponieważ uwielbiam intensywny zapach moich ulubionych olejków eterycznych.

A czy Ty korzystasz z domowych płynów do płukania lub innych środków? Dajcie znać kochani!

Jeżeli dotrwaliście do końca artykułu to:

  • zostawcie komentarz
  • subskrybujcie moją stronkę – możliwość subskrypcji znajdziecie na stronie głównej
  • polubcie mnie na Facebook’u jeśli jeszcze tego nie zrobiliście LINK
  • przeczytajcie artykuł o zmywarkach XXL LINK