Jak korzystać z urządzeń AGD, aby obniżyć rachunki?

Szalejące ceny prądu przyczyniają się do większego zainteresowania ekologicznymi trendami, które mają na celu ograniczenie zużycia prądu w celu zmniejszenia naszych rachunków. Do tego od kilku lat obserwujemy wzmożone zainteresowanie działaniami na rzecz ochrony środowiska, więc to idealny moment na przygotowanie poradnika, jak korzystać z urządzeń AGD aby obniżyć rachunki i przy okazji dorzucić naszą cegiełkę na rzecz ochrony środowiska.

Wbrew pozorom świadome korzystanie z urządzeń w ekologiczny sposób nie jest trudne. Nowoczesne urządzenia, takie jak pralki, zmywarki czy lodówki oferują wiele rozwiązań proekologicznych. Najtrudniejszą rzeczą jest zmiana nawyków, ale to naprawdę nic skomplikowanego. Dużą motywacją jest otrzymane niższego rachunku za prąd lub wodę. Jeżeli chcesz zmniejszyć swoje rachunki i jednocześnie stać się „zielony” to koniecznie przeczytaj artykuł.

Oszczędne korzystanie z lodówki

Nowoczesne lodówki same w sobie są już oszczędne, ale możemy przeorganizować nasze nawyki, aby jeszcze bardziej zadbać o nasz portfel. Nie wszyscy posiadamy najnowsze modele lodówek, więc to dobra okazja aby pomóc naszym modelom zmniejszyć zużycie prądu.

Najważniejszą rzeczą, o której należy pamiętać korzystając z lodówki jest to, aby nie wsadzać do niej ciepłego jedzenia. Ciepło uwalniane z takich potraw powoduje nagły skok temperatury we wnętrzu, co z kolei powoduje, że lodówka musi zacząć chłodzić, żeby obniżyć temperaturę. Wsadzanie ciepłych potraw sprawia, że lodówka musi dodatkowo uruchomić proces chłodzenia, więc niepotrzebnie zużywa energię.

Kolejną ważną rzeczą jest prawidłowe zapełnienie lodówki. Niestety obserwuje, że wiele osób posiada za małe lodówki w porównaniu do ich potrzeb (lub niepotrzebnie robi duże zapasy). Lodówka powinna być wypełniona do maksymalnie 70% jej pojemności, a pomiędzy produktami powinna być wolna przestrzeń, żeby powietrze mogło swobodnie cyrkulować między nimi. Zbyt ciasne ułożenie produktów powoduje, że produkty nie są chłodzone prawidłowo, więc lodówka będzie chłodzić dłużej lub częściej uruchamiać proces chłodzenia.

Jeżeli nie będziecie przebywać w domu przez dłuższy czas, np. wyjazd weekendowy lub wakacje, warto przed takim wyjazdem podwyższyć temperaturę lub włączyć specjalną funkcję (niektóre lodówki posiadają funkcje „wyjazdowe”, które zmniejszają zużycie prądu poprzez podwyższenie temperatury) o ile oczywiście nie przetrzymujecie w niej produktów, które mogą ulec zepsuciu. Jeżeli lodówka zostaje praktycznie pusta to warto rozważyć całkowite wyłączenie z prądu, a po powrocie możecie wykorzystać sytuację i umyć ją przed uruchomieniem, a wtedy nie będziecie musieli specjalnie wyłącząc i włączac jeżeli zdecydujecie się wyczyścic lodówkę – dwie pieczenie ja jednym ogniu!

Oczywistym faktem jest ograniczenie otwierania drzwi lodówki. To chyba nawyk, który najtrudniej zmienić. Zamiast otwierać drzwi kilka razy, gdy chcecie coś wyjąć z lodówki warto zastanowić się, co będziecie potrzebowali w najbliższym czasie i wyjąć to wszystko za jednym razem. Korzystanie z lodówki jak z telewizora, czyli częste otwieranie i zastanawianie się na co macie ochotę również nie sprzyja naszemu portfelowi!

Ostatnio uświadomiono mnie o bardzo ciekawej opcji. Mianowicie chodzi o rozmrażanie w lodówce. Zamiast rozmrażać w mikrofalówce, piekarniku czy na blacie, warto wyciągnąć produkt z zamrażarki wcześniej i włożyć do lodówki. Rozmrażający się produkt pomoże w chłodzeniu komory lodówki, więc lodówka nie będzie musiała uruchamiać się tak często jak dotychczas.

Planując kuchnię warto wyznawać zasadę unikania stawiania lodówki blisko źródeł ciepła, czyli nie stawiajcie lodówki obok piekarnika albo kaloryfera.

Jak korzystać z urządzeń AGD, aby obniżyć rachunki – zmywarka

Zmywanie w zmywarce jest znacznie oszczędniejsze niż zmywanie ręczne, ale nic nie stoi na przeszkodzie, żeby oszczędzać jeszcze bardziej 🙂 Tym bardziej, że nie wymaga to od nas poświęceń. Umiejętne korzystanie ze zmywarki zmniejszy nasze rachunki nie tylko za prąd, ale i wodę. Więc do dzieła, to nic trudnego!

Przede wszystkim starajmy się uruchomić zmywarkę, kiedy jest w pełni załadowana. Zmywarkę należy uruchamiać, gdy jest w pełni załadowana, ale nie przeładowana. Warto zapoznać się z instrukcją obsługi, w której znajdziecie informację, jak załadować prawidłowo i w pełni wykorzystać przestrzeń. Odradzam przeładowywanie zmywarki, ponieważ zmniejsza to efektywność zmywania. Jeżeli zobaczycie niedomyte naczynia to poprawicie je zmywając ręcznie lub zostawicie je do kolejnego uruchomienia zmywarki, a to wszystko powoduje, że zużyjecie więcej wody i prądu.

Odradzam korzystanie z funkcji połowy załadunku jeżeli posiadacie taką w zmywarce. Zużycie prądu i wody nie ulega znacznie zmniejszemu, więc takie zmywanie nie jest tak oszczędne, jak zmywanie pełnego załadunku.

Starajmy się korzystać z programu ekologicznego – każda zmywarka posiada taki program. Program trwa długo, co niektórym przeszkadza, ale w zamian zużywa mniej wody i prądu. Właśnie dzięki swej długości program dobrze radzi sobie z zabrudzeniami i do codziennego zmywania jest więcej niż wsyatrczający.

Unikajmy opłukiwania naczyń. Większe zabrudzenia możemy zebrać widelcem lub ewentualnie ręcznikiem kuchennym, a następnie włożyć do zmywarki. Zmywarka i nowoczesne detergenty są tak zaprojektowane, że radzą sobie z różnego rodzaju zabrudzeniami.

Oszczędne korzystanie z pralki

Dla wielu osób oszczędne korzystanie z pralki wiąże się z gorszymi rezultatami prania. Jest to błąd, ponieważ jeżeli umiejętnie wykorzystujemy programy i funkcje naszych pralek to będziemy cieszyć się z dobrych rezultatów, a jednocześnie mniej zapłacimy za prąd i wodę – nasz portfel będzie bardzo szczęśliwy.

Najważniejszą rzeczą jest uruchamianie pralki, gdy jest w pełni załadowana. Pranie z częściowo zapełnionym bębnem nie powoduje, że pralka zużywa proporcjonalnie mniej wody. Wiele programów jest przeznaczonych do prania częściowych załadunków, ale na większości z nich nic nie stanie się jeżeli wypierzecie pełny bęben lub chociaż maksymalny załadunek dla danego programu.

Staraj się prać na programach referencyjnych, czyli używanych do do testowania w celu nadania etykiety energetycznej – Bawełna Eco lub Eco 40-60. Są to programy najbardziej ekologiczne, które zużywają najmniej wody i prądu. Dodatkowo pozwalają na wypranie pełnego załadunku.

Najwięcej prądu pralka zużywa na podgrzewanie wody, dlatego staraj się prać na możliwie najniższej temperaturze. Temperatura podana na metce oznacza najwyższą możliwą temperaturę prania, więc jeżeli ubrania nie są mocno zabrudzone to nic nie stoi na przeszkodzie, żeby wyprać je w niższej temperaturze.

Jeżeli masz taką możliwość to włącz program trwający dłużej, ale w niższej temperaturze. Dłuższe pranie w niższej temperaturze zużywa mniej prądu niż krótsze pranie w wyższej temperaturze. Przykładowo warto skorzystać z dłuższego programu prania w temperaturze 60 stopni niż w 90. Efekty prania będą identyczne.

Jeżeli ubrania są lekko zabrudzone wystarczy włączyć krótki cykl prania, który odświeża tkaniny. Takie programu zazwyczaj zużywają niewiele prądu.

Dodatkową sprawą pozwalającą na zmniejszenie rachunków za prąd jest uruchamianie urządzeń w taryfie nocnej i odłączanie ich od źródła zasilania podczas dłuższego nieużytkowania. 

Mam nadzieję, że rady przedstawione w artykule pomogą Wam zaoszczędzić w czasach szalejących cen 🙂

Jak korzystać z urządzeń AGD, aby obniżyć rachunki? Koniecznie daj znać w komentarzu!

Jeżeli dotrwaliście do końca artykułu to:

  • zostawcie komentarz
  • subskrybujcie moją stronkę – możliwość subskrypcji znajdziecie na stronie głównej
  • polubcie mnie na Facebook’u jeśli jeszcze tego nie zrobiliście LINK
  • przeczytajcie artykuł o przepisach na domowy płyn do płukania tkanin LINK