Jak prać białe rzeczy, aby były białe?

Cześć! Dziś przychodzę do Was z poradami, jak prać białe rzeczy, aby pozostały śnieżnobiałe jak najdłużej. Muszę przyznać, że jest to trochę mój fetysz. Posiadam wiele białych ubrań i za każdym razem wariuję, gdy widzę, że dany element garderoby nie jest tak pięknie biały jak powinien być. Ale oczywiście mam na to swoje sposoby, żeby zachować biel ubrań jak najdłużej. Chcecie wiedzieć co robię? To czytajcie dalej!

1. Czystość pralki

Zanim wykonam białe pranie sprawdzam, czy pralka jest wystarczająca czysta w środku – przede wszystkim gumy i bęben. Jeżeli zostawimy zagubioną rzecz w bębnie lub na gumie zostanie barwnik z poprzedniego prania (gdy prana rzecz „puściła” kolor) to możemy pożegnać się ze śnieżnobiałymi ubraniami. Dlatego przed wykonaniem białego prania sprawdzam te elementy, a gdy znajduję zabrudzenia na gumie to usuwam je za pomocą wilgotnej ściereczki z detergentem. Pamiętajcie, aby czyszczoną powierzchnię na koniec przetrzeć ściereczką namoczoną wyłącznie w wodzie, aby usunąć detergent!

Czystość pralki to również czystość elementów wewnątrz pralki, które są dlla nas niewidoczne. Dlatego co miesiąć przeprowadzam czyszczenie pralki z specjalnym środkiem. Mam wtedy pewność, że w pralce nie znajduje się nic, co mogłoby zniszczyć ubrania.

2. Segregacja ubrań

Oprócz standardowej segragacji ze względu na kolory tkanin, białe rzeczy trzeba posegregować na kolejne dwie kategorie: ubrania całkowicie białe i ubrania białe z fragmentami w innych kolorach. W pierwszej kategorii znajdują się ubrania w 100% białe. Do tej grupy tkanin możemy dodać również ubrania, które mają elementy naprasowane, ponieważ naprasowane elementy nie puszczają koloru. W drugiej kategorii znajdują się białe ubrania, które mają elementy w innych kolorach (tkanina barwiona innym kolorem niż białym), na przykład biała koszulka w paski. Musimy segregować pranie w taki sposób, ponieważ tkaniny w każdym praniu uwalniają niewielką ilość kolorowych pigmentów, więc nawet jednorazowe wypranie całkowicie białych tkanin z takimi tkaninami częściowo barwionymi spowoduje, że nie będziemy cieszyć ze śnieżnobiałych ubrań. Początkowo tego nie zauważycie, ale z biegem czasu biel będzie szarzeć i szarzeć, aż pewnego dnia zdacie sobie sprawę, że Wasze ulubione białe ubranie nie wygląda już dobrze.

3. Detergent

Aby cieszyć się śnieżnobiałym praniem, musisz posiadać dobry detergent. Osobiście uznaję 3 rodzaje detergentów do białych tkanin:

 • proszek do białych tkanin – najbardziej tradycyjny detergent i jednocześnie najlepszy, ponieważ w takim proszku znajduje się wybielacz, który pomaga nam w zachowaniu bieli pranych tkanin.
 • żel do białych tkanin – różni się od proszku tym, że tradycyjny wybielacz, który występuje jedynie w proszku do prania (ze względu na swój stan skupienia) jest zastąpiony mieszanką związków chemicznych, które mają dawać taki sam efekt jak wspomniany wybielacz.
 • detergent do kolorowych tkanin + odplamiacz do białych tkanin – w ostateczności można użyć również takiej mieszanki polegającej na tym, że do standardowego detergentu, którego używamy do prania kolorowego dodajemy odplamiacz do tkanin białych. np. Vanish. W tej sposób wzmacniamy standardowy detergent środkiem wybielającym tkaniny.

  Jeżeli ktoś chciałby zrobić „combo” i mieć absolutną pewność, ze białe tkaniny będą białe to może użyć detergentu do białego wraz z odplamiaczem do białych tkanin.

  Jeszcze jedna rzecz! Pamiętajcie, że jeżeli używacie odplamiacza to niech on nie będzie na bazie chloru, który niszczy tkaniny (sprawia, że tkaniny żółkną oraz stają się słabsze). Najlepszym środkiem odplamiającycm będzie odplamiacz na bazie tlenu, który jest bezieczny dla tkanin.

4. Proces prania – program, temperatura

Jest to jeden z najważniejszych elementów odpowiedniego prania białych tkanin. Przede wszystkim należy prać zgodnie ze wskazaniami na metce. Jeżeli natomiast dana tkanina nie posiada metki z róznych powodów lub jesteście uparciuchami i nie przejmujecie się metkami to pamiętajcie, aby tkaniny bawełniane i lniane prać w maksymalnie 60 stopniach, a tkaniny mieszane i syntetyczne w 40.

Gdy pierzecie białe ubrania, nie ustawiajcie krótkich programów. Najlepszym programem będzie taki, który trwa conajmniej 1,5h, ponieważ w takim programie ubrania przebywają wystarczającą ilość czasu w roztowrze wody z detergentem. Białe tkaniny są bardziej wymagające od tkanin kolorowych, dlatego należy prać je dłużej, żeby mieć pewność, że wszystkie zanieczyszczenia zostaną usunięte. Wyjątkiem są oczywiście tkaniny delikatne, który w długich programach mogłyby ulec uszkodzeniu.

Jeżeli używacie dodatków do prania, np. odplamiaczy to dodajcie dodatkowe płukanie do cyklu, aby pozbyć się wszelkich pozostałości detergentów oraz ustawcie możliwie jak najwyższą prędkość wirowania.

Dodatkowo jeśli posiadacie balkon lub ogród to koniecznie postarajcie się suszyć białe pranie na słońcu, ponieważ słońce jest doskonałym naturalnym wybielaczem. Regularne suszenie na słońcu wybiela tkaniny w zauważalny spsób.

Bonus – domowe wybielanie tkanin

Jeżeli chcecie zachować śnieżną biel swoich ubrań wcale nie musicie używać odplamiaczy, W domu znajdziecie kilka produktów, które godnie zastąpią sklepową chemię. Wiecie co mam na myśli?

 • soda oczyszczona – dwie łyżki sody oczyszczonej połączone ze standardowym detergentem świetnie wybielają zszarzałe ubrania. Sodę oczyszczoną należy wsypać do przegródki do prania zasadniczego w szufladzie i nastawić standardowy cykl prania.
 • proszek do pieczenia – pół opakowania proszku do pieczenia wraz z standardowym detergentem działa podobnie jak soda oczyszczona.
 • szklanka soku z cytryny – stosować podobnie jak w przypadku sody oczyszczonej i proszku do pieczenia.
 • woda utleniona – namoczyć białe tkaniny w roztworze wody i wody utlenionej w proporcjach 1 łyżeczka wody utlenionej na 3 litry wody, a następnie wyprać standardowo.
 • Aspiryna – rozpuścić 5 tabletek apsiryny (białej bez osłonek!) w wodzie i namoczyć ubrania, a następnie wyprać w pralce. Aspiryna świetnie usuwa plamy z potu oraz żółte osady.

Jeżeli dotrwaliście do końca artykułu to:

 • zostawcie komentarz
 • subksrybujcie
 • polubcie mnie na Facebook’u jeśli jeszcze tego nie zrobiliście LINK
 • przeczytajcie artykuł o wyborze pralki LINK