Jaką wybrać płytę kuchenną?

Poszukiwanie nowej płyty kuchennej nie jest wcale łatwym zadaniem, ponieważ ilość dostępnych modeli może przyprawić o zawrót głowy. Dlatego postanowiłem przygotować krótki poradnik, który pomoże wybrać odpowiednią płytę kuchenną.

Płyty kuchenne możemy podzielić na 3 podstawowe rodzaje:
⁃ płyty ceramiczne
⁃ płyty gazowe
⁃ płyty kuchenne

W takim razie, która była będzie odpowiednia dla Ciebie?

Na samym początku musisz zwrócić uwagę na rodzaj instalacji w domu lub mieszkaniu. Jeżeli wasze gniazdko nie ma instalacji gazowej to wybór zawęża się do płyty ceramicznej i indukcyjnej. Jeżeli natomiast posiadacie instalacje gazową to możecie wybrać również płytę gazową.

Płyta gazowa

Płyta gazowa jest najbardziej tradycyjną formą płyty kuchennej. Składa się z palników, które przy pomocy gazu gotują potrawę.
Obecnie na rynku można spotkać płyty gazowe emaliowane, czyli wyglądające identycznie jak w kuchenkach wolnostojących oraz szklane. Płyty gazowe szklane wyglądają elegancko, ponieważ palniki wtopione są w szkło.

Jeżeli chodzi o bezpieczeństwo to nie należy się bać płyt gazowych, ponieważ wiele płyt posiada zabezpieczenie przeciwpływowe, które odcina gaz jeżeli przypadkowo zgaśnie płomień.

Największa zaleta płyt gazowych jest stosunkowo szybkie gotowanie. W porównaniu do płyta ceramicznych płyty gazowe zagotowując szybciej wodę.

Płyty ceramiczne

Płyty ceramiczne maja gładką powierzchnie, pod którą znajdują się pola grzejne. Na samej płycie wyodrębnione są pola grzejne, na których należy postawić naczynia.
Sterowanie płyt ceramicznych odbywa się poprzez pokrętła lub przyciski dotykowe.

Zaletami płyt ceramicznych jest niższa cena w porównaniu do płyt indukcyjnych oraz łatwość czyszczenia. Płaską powierzchnie jest łatwiej utrzymać w czystości w porównaniu z płytami gazowymi. Dodatkowo takie płyty bardziej pasują do nowoczesnych kuchni.

Niestety płyty ceramiczne grzeją najwolniej w porównaniu do wymienionych tu rodzajów płyt.

Płyta ceramiczna

Płyty indukcyjne

Płyty indukcyjne są najbardziej zaawansowanymi płytami na rynku. Pola grzejne grzeją poprzez zmienne pole elektromagnetyczne, czyli tzw. indukcję elektromagnetyczną.

Ogromna zaletą płyt indukcyjnych jest powstawanie ciepła jedynie w garnku, a więc płyta nagrzewa się jedynie w takiej ilości jaką odda jej garnek.

Płyty indukcyjne wyglądają tak samo jak płyty ceramiczne – są płaskie, maja zaznaczone pola indukcyjne, na których należy położyć naczynie.

Płyty indukcyjne najszybciej zagotowują taką samą ilość wody w porównaniu do płyt ceramicznych i gazowych. Jednocześnie są bardziej energooszczędne niż płyty ceramiczne.

Wadą płyt indukcyjnych jest cena. Są to najdroższe płyty spośród tutaj prezentowanych.

Dodatkowo jeżeli chcemy w pełni wykorzystać możliwości płyt indukcyjnych to należy podłączyć się do instalacji 400V. Standardowe napięcie 230V spowoduje ograniczenie mocy urządzenia jeżeli będziemy korzystać z większej ilości pól.

Płyta indukcyjna

Nietypowe płyty kuchenne

Oprócz wyżej opisanych, standardowych płyt kuchennych możemy spotkać inne wersje tych płyt. Postanowiłem wspomnieć o kilku z nich:

Płyta gazowa bez płomienia:
Polska firma Solgaz stworzyła własną wersję płyty gazowej. Ich płyty, mimo że są gazowe, wyglądają jak płyty ceramiczne i indukcyjne. Gdy spojrzycie na taką płytę zobaczycie płaską płytę z zaznaczonymi polami grzejnymi, ale pod nimi znajdują się palniki gazowe, które podgrzewają płytę od dołu, a następnie płyta nagrzewa naczynie.
Jest to nietypowe rozwiązanie, które ma wielu zwolenników, ale również pracowników.

Płyty „mieszane”:

Są to płyty, które częściowo składają się z indukcyjnych pól grzejnych oraz palników gazowych. W jednym urządzeniu możemy korzystać z dwóch sposób gotowania.

Płyty kuchenne z wbudowanym okapem:
Takie płyty kuchenne posiadają okap wbudowany między pola grzejne. Jest to idealne rozwiązanie dla osób, które nie mają miejsca na okap lub nie lubią wiszących okapów. Zazwyczaj okap wbudowany płytę kuchenną uruchamia się jednocześnie z włączeniem pola grzejnego. Okapy mogą pracować w obiegu zamkniętym lub otwartym.

Pamiętajcie, że wybór powinien zostać dokonany świadomie na podstawie Waszych preferencji, ponieważ to Wy będziecie korzystać z tej płyty!

Jeżeli dotrwaliście do końca artykułu to:

  • zostawcie komentarz
  • subskrybujcie moją stronkę – możliwość subskrypcji znajdziecie na stronie głównej
  • polubcie mnie na Facebook’u jeśli jeszcze tego nie zrobiliście LINK
  • przeczytajcie artykuł, jak energooszczędnie korzystać z urządzeń LINK