Jaką zmywarkę wybrać?

Zmywarki stały się obecnie podstawowym urządzeniem w domu, dlatego przygotowałem wpis o tym jaką zmywarkę wybrać. Zmywarki posiadają bardzo wiele zalet, a najważniejsza z nich to uwolnienie nas od uciążliwego ręcznego zmywania. Jeżeli zastanawiasz się nad wyborem zmywarki, przeczytaj artykuł, S kilka opisanych kroków pozwoli Ci wybrać idealny model.

1. Szerokość urządzenia

Pierwszym i najważniejszym elementem podczas podejmowania decyzji o wyborze zmywarki jest ustalenie jakiej szerokości będzie zmywarka. Jeżeli wymieniacie sprzęt to nie musicie zastanawiać się, ale jeżeli urządzacie kuchnie czy kupujecie sprzęt po raz pierwszy to musicie podjąć decyzję czy potrzebujecie zmywarki o szerokości 45 czy 60 cm. Zmywarki o szerokości 60 cm mają pojemność do aż 16 kompletów naczyń. Kosze w takich zmywarkach są bardzo szerokie więc bez problemu umyjesz tam garnki, patelnie, duże miski czy brytfanny. Jeżeli nie macie tyle miejsca na urządzenie to dobrym rozwiązaniem jest zmywarka o szerokości 45 cm, które mieszczą do 13 kompletów naczyń. W takich zmywarkach ciężej myć większe naczynia, ale nie jest to niemożliwe 🙂 Mniejsze zmywarki sprawdzą się również, gdy będą wykorzystywane przez jedną lub dwie osoby, ponieważ szybciej zapełnią taką zmywarkę i naczynia w środku będą krócej czekać na zmywanie.

Oprócz takich zmywarek na rynku znajdziemy zmywarki o nietypowych wymiarach zarówno w wersji wolnostojącej jak i do zabudowy. Zmywarki wolnostojące są nazywane zmywarkami nablatowymi. Są to urządzenia, które posiadają mniejsze wymiary, np. szerokość około 55 cm, głębokość ok. 50 cm i wysokość ok. 45 cm jeżeli zmywarka posiada jeden kosz lub ok. 60 cm jeżeli posiada 2 kosze. Górny kosz ma niewielką wysokość więc zmieścisz tam głównie sztućce i filiżanki. Takie urządzenia oferują np. Bosch, Siemens, Electrolux, Candy, Toshiba.

Takie zmywarki występują również w wersji do zabudowy jako tak zwane zmywarki modułowe. Tutaj takie sprzęty oferują przede wszystkim Electrolux, Bosch i Siemens.

W przypadku zmywarek do zabudowy występuje jeszcze jeden rodzaj urządzeń – są to zmywarki XXL, ale o nich przeczytasz więcej w moim artykule klikając tu.

Jeżeli już wiesz jaki rodzaj zmywarki potrzebujecie to przechodzimy do punktu 2, którym jest:

2. Zmywarka wolnostojąca czy do zabudowy

Zmywarki dzielmy na 2 kategorie: wolnostojące i do zabudowy. Zmywarki wolnostojące to standardowe urządzenie, które stawiacie w wolnej przestrzeni, ewentualnie zdejmujecie blat i umieszczacie pod blatem kuchennym. Zmywarki do zabudowy to urządzenia, które od przodu są zbudowane frontem kuchennym dzięki czemu urządzenia są niewidoczne w przypadku zmywarek z panelem zintegrowanym lub jedynie panel sterowania jest widoczny (zmywarki z panelem widocznym). Wybór zależy przede wszystkim od tego, jak chcecie, żeby wasza kuchnia wyglądała.

Tutaj zwrócę uwagę, że na rynku znajduje się więcej zmywarek do zabudowy oraz najlepsze modele zmywarek są dostępne jako zmywarki do zabudowy, więc jeżeli zależy Ci na najlepszym urządzeniu z najlepszymi parametrami i najnowszymi technologiami to musisz skierować się w stronę urządzeń do zabudowy.

3. Wnętrze urządzenia

W trzecim punkcie postanowiłem umieścić wnętrze urządzenia, ponieważ zauważyłem, że wiele osób zwraca uwagę na to, czy chcą posiadać kosz na sztućce czy może jednak szufladę. Oba warianty posiadają taka samą ilość zwolenników jak i przeciwników, dlatego postanowiłem się temu przyjrzeć.

Na początek przyjrzyjmy się zaletom i wadom kosza na sztućce.

Zalety:

⁃ Można dowolnie wkładać sztućce

⁃ Jest wyjmowany co przydaje się przy rozładunku lub załadunku zmywarki (kosz można postawić na blacie)

⁃ Można wymontować, gdy zmywamy duże naczynia w koszu

⁃ Stabilnie podtrzymuja akcesoria w zmywarce

Wady:

⁃ Zajmuje miejsce w dolnym koszu

⁃ Musimy uważać przy załadunku ostrych rzeczy – łatwi skaleczyć się wyciągając takie akcesoria

⁃ Trzeba uważać układając akcesoria, żeby nie stykały się ze sobą, w przeciwnym razie mogą nie domyć się

⁃ Trzeba schylać się do kosza

Przejdźmy zatem do szuflady na sztućce.

Zalety:

⁃ Wygodne układanie sztućców, ponieważ składa się z różnych przegródek gwarantujące miejsce na każdy rodzaj sztućcy

⁃ Sztućce nie stykają się ze sobą, więc masz pewność, że zostaną domyte

⁃ Więcej miejsca w dolnym koszu

⁃ Zmieścisz większe akcesoria niż w koszu, np. długie noże, łopatki, trzepaczki, a czasami nawet filiżanki

Wady:

⁃ Szuflada ogranicza miejsce w górnym koszu

⁃ Sztućce trzeba dokładnie ułożyć w przeciwieństwie do kosza, gdzie można wrzucić

⁃ Nie nadaje się do ciągłego wyjmowania, ponieważ jest to uciążliwe

Tak jak wspomniałem, obie opcje posiadają zalety i wady. Klienci zwracają duża uwagę na to wyposażenie, ponieważ wpływa to ogromnie na komfort użytkowania. Dlatego i Ty powinieneś rozważyć, która opcja będzie bardziej odpowiednia dla Ciebie.

Korzystałem ze zmywarek, które miały oba rozwiązania i na dłuższa metę osobiście wolę jednak szufladę na sztućce, ponieważ mam więcej miejsca w dolnym koszu. Na początku męczyło mnie dokładniejsze układanie sztućcy w szufladzie, ale po pewnym czasie można przywyczaić się. Dla mnie ogromna zaletą jest możliwość mycia w szufladzie długich i większych naczyń właśnie jak długie noże, chochelka itd.

4. Hałas

Jeżeli nasza kuchnia jest oddzielnym pomieszczeniem to hałas nie gra aż tak istotnej roli, ale hałas jest istotny w momencie, gdy nasza kuchnia jest połączona z salonem czy jadalnią i tworzy otwartą przestrzeń. W takim przypadku dobrze jest zwrócić uwagę na głośność urządzenia, ponieważ nie chcemy, żeby zmywarka zakłócała nam życie rodzinne w tych pomieszczeniach lub po prostu chcemy mieć ciszę i spokój 🙂

Uważam, że wartością wypośrodkowaną jest głośność na poziomie 44 dB. Wiadomo, że im niższa głośność tym lepiej, szczególnie jeśli jest to przestrzeń otwarta. Jeżeli zmywarka emituje więcej niż 44 dB to uważam, że taka zmywarka powinna stać wyłącznie w zamkniętej kuchni.

5. Klasa energetyczna i zużycie wody

W dobie rosnących kosztów życia zwracamy uwagę na to, żeby nasze nowe urządzenia były oszczędne. W końcu im mniejsze rachunki tym więcej pomiędzy na małe przyjemności 🙂

Najnowsze, najwyższe modele producentów posiadają już klasę energetyczną A, większość modeli posiada klasy od C do E, ale to nie oznacza, że nie są oszczędne. Zwróćcie uwagę, że nawet klasa E oznacza, że zmywarka w ciągu roku (liczone jako 100 cykli) zużyje tylko około 94 kWh, a im wyższa klasa tym niższe zużycie.

Chciałbym zwrócić jednak uwagę, że klasa energetyczna i zużycie wody to nie wszystko . Zadaniem zmywarki jest przede wszystkim umycie naczyń tak, żebyśmy nie musieli domywać ich ręcznie. Dla przypomnienia powiem, że parametry dla danej zmywarki są podawane dla programu Eco. Jeżeli chcecie korzystać z innego programu to przed zakupem warto zajrzeć do instrukcji obslugi modelu, którym jesteś zainteresowany i sprawdzić jak wygląda zużycie prądu i wody dla danego modelu, ponieważ różnice mogą być ogromne. Nie zawsze korzystamy z programu Eco z różnych powodów więc warto zapoznać się z parametrami podanymi dla innych programów, na przykład program intensywny zużycie więcej wody i prądu, a nawet program szybki może zużywać więcej niż Eco.

6. Programy i funkcje

Zmywarki obecnie stały się urządzeniami bardzo zaawansowanymi, które muszą poradzić sobie z każdym rodzajem naczyń i zabrudzeń. W związku z tym oferują coraz więcej różnych programów i funkcji, które mają spełnić nasze oczekiwania.

Tylko jak wybrać zmywarkę, która będzie miała dla nas odpowiednie programy?

Na początek należy zastanowić się, z jakich naczyń korzystamy i jakie posiłki przygotowujemy. Jeżeli często gotujemy i zmywamy garnki lub patelnie to warto wybrać zmywarkę z intensywny programem. Jeżeli natomiast przyjmujemy gości, urządzamy przyjęcia lub zmywamy często naczynia świeżo zabrudzone to przyda się krótki program. Gdy mamy sporo szkła to warto poszukać zmywarki z programem delikatnym przeznaczonym do szkła. Programów jest naprawdę wiele i warto im się przyjrzeć, bo to wpływa na satysfakcję z urządzenia.

Jakie programy oferują zmywarki?

Każda nowa zmywarka musi oferować program Eco, na podstawie którego określa się zużycie prądu i wody dla zmywarki.

Najczęściej spotykane programy w zmywarkach to:

⁃ intensywny do zmywania mocno zabrudzonych naczyń jak garnki, patelnie

⁃ szybki do krótkiego zmywania lekko zabrudzonych naczyń w około 30 minut

⁃ delikatny do zmywania delikatnych naczyń jak szło

⁃ program codzienny/godzinny/1,5h itd., czyli programy krótsze, które jednocześnie zawierają suszenie i nadają się do codziennego zmywania

⁃ program, które w dolnym koszu myje intensywniej, a górnym delikatniej, więc można myć różne naczynia jednocześnie, np. garnki w dolnym koszu i szklanki w górnym

⁃ program samoczyszczący zmywarkę

⁃ program do zmywania naczyń dziecięcych

⁃ program automatyczny, które samodzielnie dostosowuje przebieg i temperaturę na podstawie czujników

⁃ nocny, który obniża poziom emitowanego hałasu

⁃ zmywanie wstępne do opłakiwania naczyń

⁃ higieniczny dla podwyższonej higieny mycia

I wiele wiele innych programów. Co więcej wiele zmywarek posiada możliwość załączenia dodatkowych funkcji dla wybranych programów, więc jeszcze bardziej możemy dopasować program do naszych potrzeb. Wymienię kilka z tych funkcji:

⁃ funkcja połowy załadunku

⁃ tabletka, gdy używany tabletek

⁃ otwieranie drzwi w celu energooszczędnego suszenia

⁃ skrócenie czasu

⁃ higiena

⁃ strefa intensywna

⁃ suszenie ekstra

⁃ para

Tych funkcji jest znacznie więcej, ale nie będę wymieniał ich wszystkich. Dlatego dobrze zastanów się, jakich programów i funkcji oczekujesz od swojej zmywarki 🙂

6. Dodatkowe wyposażenie zmywarki

Ostatni punkt dotyczy dodatkowego wyposażenia, czyli tego co znajdziecie w urządzeniach poza tym co jest standardowe dla zmywarek.

Tutaj chciałbym zwrócić uwagę, że jeżeli zamierzacie zmywać duże naczynia w dolnym koszu to warto zwrócić uwagę na to, żeby kosz posiadał jak najwiecej składanych elementów. Wtedy znacznie łatwiej włożysz do zmywarki duże naczynia.

Niektóre zmywarki oferują w górnym koszy silikonowe podkładki lub stojaki, które zapobiegają poruszaniu się kieliszków podczas mycia – idealne rozwiązanie dla lubiących napić się lampki wina 😉

Niektórzy producenci modyfikują standardowy obieg wody w zmywarce poprzez przemodelowanie zraszaczy lub dodanie nowych elementów w celu poprawienia efektywności zmywania – warto zwrócić na to uwagę, bo czasami poprawia jakość zmywania. Moim ulubionym rozwiązaniem jest ramie Cornerintense używane przez Beko, to ramie sprawia, że naczynia w rogach są lepiej domyte. Ale nie tylko Beko oferuje coś ciekawego. Whirlpool oferuje dysze na tylnej ścianie, które pomagają w zmywaniu dużych naczyń w dolnym koszu. Electrolux od kilku lat oferuje obrotową dysze zamontowaną na dolnej obrotowej dyszy, taki zestaw zapewnia intensywne mycie i silny strumień wody.

Amica w środkowym ramieniu stosuje dyszę obracającą się wokół własnej osi, więc woda dokładniej dociera do obu koszy. Jest jeszcze pare ciekawych rozwiązań, ale to przekonacie się o nich podczas poszukiwania własnej zmywarki 🙂

Mam nadzieję, że mój artykuł pomoże Wam wybrać odpowiednie urządzenia. Dajcie znać, czy posiadacie zmywarkę i co o niej sądzicie 🙂

Jeżeli dotrwaliście do końca artykułu to:

  • zostawcie komentarz
  • subskrybujcie moją stronkę – możliwość subskrypcji znajdziecie na stronie głównej
  • polubcie mnie na Facebook’u jeśli jeszcze tego nie zrobiliście LINK
  • przeczytajcie artykuł o 8 krokach do zakupu idealnej pralki LINK
  • dołącz do mojej grupy na Facebook’u LINK