Jaki wybrać detergent?

Wchodząc do sklepu w poszukiwaniu odpowiadającego nam detergentu można zwariować od ilości produktów, ich rodzaju i przeznaczenia. Półki sklepowe uginają się pod ciężarem detergentów, a nasze oczy wariują od kolorowych opakowań. Tylko jak wybrać ten właściwy detergent? Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów detergentów, więc ich wybór zależy przede wszystkim od naszych upodobań i indywidualnych potrzeb.

Proszek do prania

Najstarszym rodzajem, a jednocześnie wciąż najpopularniejszym na rynku europejskim detergentem jest proszek do prania. Proszek do prania traci na popularności na rzecz innych rodzajów detergentów do prania, ale wciąż jest niekwestionowanym liderem. Z czego to wynika?


Proszek do prania zawdzięcza swoją popularność przede wszystkim ze względu na rynkowy staż. Pierwsze detergenty, które nie były mydłem były właśnie w wersji sproszkowanej. W głowach wielu ludzi standardowym detergentem jest właśnie proszek do prania. Osoby przyzwyczajone do tego rodzaju zazwyczaj nie są chętne do zmiany, ponieważ ciężko pozbyć się długoletnich nawyków.
Proszek do prania jest łatwy w dozowaniu. Ze względu na swoją formułę wystarczy odmierzyć odpowiednią ilość i wsypać do szuflady na detergenty. W przeciwieństwie do żelu do prania nie trzeba używać specjalnych pojemników ani montować dodatkowych elementów w szufladzie lub wkładać do bębna w specjalnym pojemniku. Po prostu wsypujemy, zamykamy szufladę i uruchamiamy program.


Dla wielu osób bardzo ważnym faktem jest cena proszku do prania, która w porównaniu do innych rodzajów detergentów jest niższa. Zwróćcie uwagę, że proszek do prania przeznaczony do takiej samej ilości prania jak żel jest tańszy, nie wspominając już nawet o kapsułkach do prania.


Zapewne słyszeliście opinie, że proszki do prania najlepiej radzą sobie z dopieraniem zabrudzeń. Czy to prawda? Powiedziałbym, że tak, ale pamiętajcie, że proszki do prania nie są najlepsze do każdego rodzaju prania. Faktem jest, że wiele składników wchodzących w skład detergentów do prania łatwiej jest wytworzyć w formie stałej niż ciekłej i właśnie dlatego silniejszymi detergentami, a więc lepiej radzącymi sobie z zabrudzeniami są proszki do prania. Porównując proszki do prania do tkanin kolorowych silniejszym detergentem jest proszek nie żel.

Podobnie jest w przypadku proszków do prania do tkanin białych. W przypadku prania tkanin białych proszki do prania radzą sobie zdecydowanie lepiej z wybielaniem ubrań, ponieważ w ich skład wchodzą środki wybielające tkaniny, których nie znajdziemy w żelach do prania do tkanin białych, ponieważ występują one w formie stałej. Takie produkty zawierają coś innego o czym wspomnę później Sproszkowany detergent nadaje się również do zabrudzonych kolorowych tkanin, ale jeżeli wasze kolorowe tkaniny nie są brudne, a jedynie potrzebują odświeżenia to proponuję używać żelu do prania, ponieważ jest delikatniejszy dla kolorów. Proszki mogą z czasem doprowadzić do blaknięcia kolorów, a dodatkowo na ciemnych i czarnych tkaninach mogą pozostać niewypłukane resztki detergentu.

Żel/płyn do prania

Kolejnym rodzajem detergentu jest żel/płyn do prania, którego popularność wzrosła niesamowicie na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat. Z czego wynika taka popularność?


Żele do prania są delikatniejsze, szczególnie dla tkanin kolorowych, czarnych, czy delikatnych. Wiele specjalistycznych detergentów przeznaczonych do prania danego rodzaju tkanin powstaje przede wszystkim w płynnej formule.


Na rynku pojawiają się nowe rodzaje tych detergentów, które z każdą nową generacją stają się coraz lepsze i swoją skutecznością praktycznie nie ustępują proszkom do prania. Przykładem posłużę się żelem do prania do tkanin białych. Tak jak wspomniałem wcześniej nie zawierają one wybielacza, ale w zamian znajdziemy w nich optyczne rozjaśniacze, które pod wpływem światła sprawiają, że tkaniny wydają się bielsze niż są w rzeczywistości. Jeżeli ktoś nie ma bardzo zabrudzonego białego prania lub jego białe tkaniny są delikatniejsze to taki detergent sprawdzi się.


Zaletą detergentów do prania w płynnej formie jest skoncentrowana formuła. Do wyprania takiej samej ilości tkanin potrzeba jest mniejsza ilość niż proszku do prania. Większa koncentracja wpływa też na naszą dbałość o środowisko, ponieważ używając mniej detergentów mniej szkodzimy środowisku.


Na rynku znajdziemy więcej detergentów do prania w formie płynnej niż proszku do prania, ponieważ wiele specjalistycznych detergentów dostępnych jest wyłącznie w takiej formie. W celu zwiększenia wyboru żele do prania oferowane są na przykład z dodatkiem odplamiacza lub płynu do płukania.


Płynna formuła jest lepsza niż proszek do prania pod względem wypłukiwania detergentu z tkanin. W przeciwieństwie do proszku żel natychmiastowo i łatwo miesza się z wodą, więc nie pozostawia resztek na ubraniach.


Skoro żel natychmiast rozpuszcza się to jest idealnym rozwiązaniem dla krótkich programów prania. Proszek potrzebuje czasu na rozpuszczenie się, więc podczas krótkiego programu może nie rozpuścić się całkowicie i nie uwolnić swojej mocy oraz na tkaninach pozostaną nieestetyczne ślady nierozpuszczonego detergentu. Z żelem nie ma takiego problemu, ponieważ jego rozpuszczenie się zajmuje kilka sekund.


Kolejną zaletą żelu jest, że pozostawia tkaniny miększe niż proszek do prania. Pewnie zauważyliście, że używanie samego proszku do prania bez płynu do płukania sprawia, że tkaniny są twarde w dotyku i szorstkie. Żel nie daje takiego uczucia. Oczywiście tkaniny nie będą tak miękkie jak po zastosowaniu płynu do płukania, ale w porównaniu do proszku różnica jest odczuwalna.

Kapsułki do prania

Kolejnym rodzajem detergentu są kapsułki do prania, które stały się szalenie popularne na przestrzeni ostatnich kilku raz. Ludzie rzucili się na ten rodzaj detergentu aż obecnie prawie każdy producent oferuje kapsułki prześcigając się ilością wersji i rodzajami. Mamy już kapsułki do tkanin białych, kolorowych, czarnych, delikatnych, z płynem do płukania, z odplamiaczem i z wieloma innymi dodatkami.


Największą zaletą kapsułek do prania jest ich banalnie proste dozowanie. Bierzecie jedną lub dwie kapsułki, wrzucacie do bębna i wsadzacie pranie.


Podobnie jak płyny i żele do prania kapsułki rozpuszczają się całkowicie, więc nie pozostawiają żadnych śladów na ubraniach. Osłonka również rozpuszcza się całkowicie, więc nawet na czarnych rzeczach nie pozostaną ślady.
Kapsułki do prania szybko rozpuszczają się, więc mogą być wykorzystywane podczas krótkiego prania.


Często kapsułki są oferowane w wersji 2w1, 3w1 itp. z płynem do płukania, odplamiaczem lub z tymi dwoma dodatkami. Takie kapsułki mogą zastąpić stosowanie dodatkowej chemii w domu. Możemy założyć, że w takim przypadku używanie kapsułek wielofazowych ma sens ekonomiczny.

Jaki wybrać detergent – moje typy

Staram się dbać o kondycję moich ubrań, więc zawsze w domu posiadam kilka detergentów przeznaczonych do różnych tkanin. Obowiązkowo w moim domu musi być proszek do białych tkanin. Nie znoszę, gdy moje białe ubrania nie są olśniewająco białe, więc nie mam wyboru, muszę stosować porządny proszek do białego prania. Jeżeli białe tkaniny są mocno zabrudzone to dodaje do tego wybielacz tlenowy (np. Vanish). Takie połączenie sprawia, że moje białe tkaniny nie szarzeją.


Do prania tkanin kolorowych używam zazwyczaj żelu lub płynu do prania, ponieważ dopierają wystarczająco dobrze, a jednocześnie są łagodniejsze dla tkanin. Czasami kupuje proszek do tkanin kolorowych, ale wtedy zawsze trzymam w szafce trochę żelu, ponieważ niektórych rzeczy nigdy nie piorę w proszku (np. ręczników). Do prania tkanin czarnych zawsze używam detergentu przeznaczonego do prania tkanin czarnych. Czarnych rzeczy nie piorę w żelu do tkanin kolorowych, ponieważ uważam, że czarne ubrania blakną szybciej przy stosowaniu takiego żelu.

W szafce trzymam odplamiacz do tkanin kolorowych w formie płynnej, ponieważ wyznaję zasadę, że jeżeli detergent w płynie to odplamiacz również w płynie, a jeżeli w proszku to odplamiacz w proszku.


W okresie jesienno-zimowym i wczesną wiosną zaopatruję się w płyn do prania tkanin delikatnych, w którym piorę swetry, delikatne i wełniane rzeczy. Taki płyn sprawia, że są one delikatne i miłe w dotyku.


Oprócz tych detergentów czasami zaopatruję się w kapsułki do prania, ale bardziej z ciekawości i chęci przetestowania. Nie podoba mi się w kapsułkach to, że nie mogę ich dozować według potrzeb.


Dodatkowo używam płynu do płukania do większości tkanin, a czasami również dodaje perełki zapachowe jeżeli chcę nadać intensywny zapach tkaninom.

Jeżeli dotrwaliście do końca artykułu to:

  • zostawcie komentarz
  • subskrybujcie moją stronkę – możliwość subskrypcji znajdziecie na stronie głównej
  • polubcie mnie na Facebook’u jeśli jeszcze tego nie zrobiliście LINK
  • przeczytajcie artykuł o energooszczędnym użytkowaniu urządzeń AGD LINK