Zmywarka do małej kuchni – najmniejsze zmywarki na rynku

Wyobraź sobie, że jesteś w sytuacji, w której posiadasz małą kuchnie i kombinujesz z ułożeniem szafek kuchennych tak, żeby zmieścić chociaż zmywarkę o szerokości 45 cm, ale za żadne skarby nie udaje Ci się. Czy to oznacza koniec marzenia o posiadaniu zmywarki? 

Otóż nie! Na rynku istnieje kilka modeli o niestandardowych, bardzo kompaktowych wymiarach. Najmniejsze zmywarki na rynku posiadają niższą wysokość niż standardowe 85 cm, ich szerokość jest większa niż 45 cm, ale głębokość mniejsza niż standardowych rozmiarów zmywarek (60 cm). Takie zmywarki możecie postawić gdziekolwiek chcecie (ale musu być podłączona do wody, z jednym wyjątkirm, który opisałem na końcu artykułu). Rynek oferuje nawet modele do zabudowy 🙂

Przejdźmy zatem do modeli oferowanych na polskim rynku.

Zmywarki do zabudowy (zmywarki modułowe)

Bosch SKE52M75EU:

Zmywarka ma wymiary 45.4 cm wysokości, 59.5 cm szerokości i 50 cm głębokości. Z powodu wysokości jedynie około 45 cm znajduje się w niej jeden kosz, który pomieści 6 kompletów naczyń. 

Urządzenie w jednym cyklu Eco zużywa 0.61 kWh i 8l wody.

Zwróćcie uwagę, ze mimo faktu, ze jest to zmywarka do zabudowy, cały jej front jest widoczny. Na szczęście zmywarka jest koloru inox, więc będzie pasować do wielu kuchni. 

Zmywarka posiada aż 6 programów: Intensywny 70, Auto 45-65, Eco 50, Łagodny 40, Szybko 45, Zmywanie wstępne, które można zmodyfikować za pomocą dwóch funkcji Speed Perfect +, która skraca czas bez utraty jakość zmywania oraz HigienaPlus, czyli podwyższenie temperatury zmywania w celu osiągnięcia zwiększonej higieny. 

Bosch SCE52M75EU: 

Zasadniczo zmywarka odpowiada urządzeniu opisanemu wyżej, a różnicą są wymiary, dokładniej wysokość, która w przypadku tej zmywarki wynosi 59.5 cm. Zwiększona wysokość umożliwiła zamontowanie dodatkowego, górnego kosza na niskie naczynia.

Zmywarka łącznie pomieści 7 kompletów, na zmywanie którego zużyje 9 litrów wody i 0.67 kWh prądu. 

Siemens SC76M542EU:

Jest to odpowiednik zmywarki Bosch SCE52M75EU (te same wymiary, pojemność i programy), ale zmywarka Siemens posiada o 2 funkcje dodatkowe więcej: Strefa intensywna do zmywania mocniej zabrudzonych naczyń w dolnym koszu i Suszenie Ekstra, które zwiększa jakość suszenia

Electrolux ESL2500RO

Electrolux jest jedyną marką, która stworzyła konkurencję dla zmywarek Boscha/Siemensa. Zmywarka różni się minimalnie wymiarami: wysokość 44 cm, szerokość 55 cm i głębokość 50 cm. 

Natomiast liczba programów jest taka sama, czyli 6: 20 min, Eco 55, GlassCare 40, intensywny 70, normalny 65, QuickPlus 50.

Zmywarka mieści standardową ilość naczyń przy takich rozmiarach, czyli 6 kompletów, a zużywa 6,5l wody i 0,61 kWh prądu.

Dużym aututem tej zmywarki jest całkowicie ukryty panel i możliwość całkowitej zabudowy w przeciwieństwie do zmywarek Bosch i Siemens.

Zmywarki wolnostojące

Electrolux ESF2400OK,  ESF2400OS i ESF2400OW

Producent Electrolux oferuje 3 modele, ale zasadniczo to jeden, za to w trzech kolorach: czarny, srebrny i biały.

Zmywarki charakteryzują się małymi wymiarami: wysokość 44 cm, szerokość 55 cm i głębokość 50 cm, więc możemy postawić je na blacie, podczas nieużywania schować lub wygospodarować małą półkę, na której postawimy urządzenie, a dostępność w dwóch kolorach sprawia, że możemy dopasować sprzęt do wyglądu kuchni.

Zmywarka pomieści do 6 kompletów naczyń (posiada tylko jeden kosz), a do ich umycia zużyje 6,5l wody i 0,61 kWh prądu w programie ECO.

Urządzenie posiada 6 programów zmywania: szybki 20 min, Eco 55, Szkło 40, Intensywny 70, Normalny 65, Szybki 40. 

Candy Brava CDCP 6/E i CDCP 6/E-S

Producent Candy także oferuje swoje małe zmywarki w różnych kolorach: biały i srebrny. 

Wymiary urządzenia wyglądają następująco: wysokość 43,8 cm, szerokość 55 cm, głębokość 50 cm. Standardowo jak inne urządzenia jest w stanie pomieścić do 6 kompletów naczyń jednorazowo w jednym koszu, które można zmywać przy użyciu jednego z 6 programów: Intensywny 70, Uniwersalny 65, Eco 50, Szkło 45, Szybki 90 min w 65 stopniach i Szybki 30 min w 40 stopniach. 

Zużycie wody i prądu wygląda następująco dla programu Eco: 0,61 kWh i 6,5l. 

Candy Brava CDCP 8/E i CDCP 8/E-S

 Producent Candy oferuje również modele o wysokości 59,5 cm dzięki czemu posiadają górny mały kosz, w którym zmieszczą się sztućce i drobne elementy jak np. filiżanki. Wyższe zmywarki są także w kolorze białym i srebrnym. 

Zwiększona wysokość urządzenia wpłynęła oczywiście na większa pojemność zmywarki, która wynosi 8 kompletów, czyli snujemy jednocześnie o 2 komplety więcej niż w zmywarce posiadającej jeden kosz. 

Ilość programów jest identyczna, ale różnią się parametrami, np. temperaturą. Oto następujące programy: Intensywny 65, Uniwersalny 65, Eco 45, Szkło 45, Szybki 90 min w 65 stopniach i Szybki 35 min w 45 stopniach. 

Urządzenia zużywa 0,72 kWh prądu i 8 litrów wody.

Siemens SK26E822EU

Siemens oferuje małą wolnostojąca zmywarkę, która wyglądem różni się od innych podobnych zmywarek, ponieważ panel sterowania znajduje się na dole urządzenia. Nie wpłynęło to jednak na wymiary urządzenia, które wyglądają tak: wysokość 45 cm, szerokość 55,1 cm, głębokość 50 cm. Standardowo już dla takich urządzeń pomieści do 6 kompletów naczyń i na ich umycie zużyje 0,6 kWh prądu i 8l wody przy użyciu programu Eco.

Możemy skorzystać z 6 programów: Intensywny 60, Auto 45-65, Eco 50, Szkło 40, Szybki 45, Zmywanie wstępne. 

Programy zmywania możemy zmodyfikować poprzez włączenie 2 funkcji dodatkowych: varioSpeed, czyli skrócenie czasu zmywania i Higiena, czyli zwiększenie temperatury zmywania.

Bosch SKS51E32EU

Zmywarka Bosch wygląda prawie identycznie jak zmywarka Siemens. Różni się jednak kolorem, który w przypadku tej zmywarki jest biały oraz brakiem wyświetlacza. 

Posiada również mniej programów: Intensywny 70, Mix 65, Eco 50, Szkło 40, Szybki 45, Płukanie wstępne. 

Podczas pracy na programie Eco zmywarka zużyje zużyje 0,6 kWh prądu i 8l wody.

Klarstein DSM-Amazonia-Mini-SL i DSM-Amazonia-Mini-BL

Firma Klarstein oferuje najmniejsze zmywarki na rynku. Wymiary te wynoszą: 44 cm wysokości,42 cm szerokości i 44 cm głębokości. Zmywarka pomieści jedynie 2 komplety naczyń, ale w zamian możemy postawić ja dosłownie gdziekolwiek, ponieważ nie wymaga podłączenia do wody! Przed włączeniem programu należy jedynie wlać do niej 5 litrów wody kranówki. Okej wymogiem jest postawienie pojemnika, do którego spuszczana będzie brudna woda 🙂 

Zmywarka posiada 6 programów zmywania: Eco, Godzinny, Szybki, Mycie owoców w gorącej wodzie, Mycie owoców w zimnej wodzie, Dziecko i Szkło. 

Dodatkowo możemy włączyć dwie funkcje dodatkowe: Szafkowa suchość, która zapobiega powstawaniu nieprzyjemnych zapachów, wilgoci i pleśni i Super suche. 

Urządzenie w programie Eco zużywa 0,43 kWh prądu i 5 l wody. 

Producent oferuje wiele innych maluch modeli zmywarek, wejdźcie na stronę i przekonajcie się sami (link).

Na jaki model zdecydowałbym się

Jeżeli miałaby być jak najmniejsza zmywarka to wybór jest jeden – Klarstein. Minusem jest jednak cena takiego urządzenia, która wynosi ponad 1000 zł. Za tę cenę wolałbym kupić odrobinę większa zmywarkę. Moim faworytem jest Bosch SKS51E32EU, ponieważ oferuje najbardziej funkcjonalne wnętrze. Jakiś czas temu miałem okazję sprawdzić małe zmywarki i odniosłem wrażenie, że wnętrze Boscha, a w tym i Siemensa jest najbardziej przemyślane. Zmieścimy tam najwięcej naczyń oraz wnętrze wydaje się najwyższe, co przy takich małych urządzeniach ma znaczenie, ponieważ tu liczy się każdy centymetr. Jeżeli mógłbym wydać na urządzenie więcej to kupiłbym Siemensa SK26E822EU, ponieważ posiada więcej programów, jest bardziej zaawansowana technicznie i posiada wyświetlacz, jednak cena jest dosyć mocno wysoka jak na takie urządzenie – około 1700 zł. 

Niestety nie miałem okazji „pobawić się” zmywarkami o wysokości 60 cm, więc nie wiem jak na żywo wyglądają górne kosze, ale dla mnie osobiście wysokość 60 cm już nie jest taka kompaktowa. Mimo wszystko takie urządzenia na pewno znajda zastosowanie w wielu sytuacjach, np. W domku letniskowym. 

W przypadku małych zmywarek do zabudowy nie mamy dużego wyboru, raptem 4 urządzenia i tu ze względu na wygląd wybrałbym Boscha, ale należy pamiętać, że jedynie Electrolux oferuje w pełni zintegrowana małą zmywarkę do zabudowy, więc jeżeli poszukujcie takiej właśnie zmywarki to wasz wybór jest ograniczony aż do 1 urządzenia.

Jak widać na podstawie mojego krótkiego artykułu, na rynku znajduje się kilkanaście modeli małych zmywarek, więc w przypadku poszukiwań nie musicie ograniczać się jedynie do wymiarów, ale możecie znaleźć urządzenie odpowiadające Waszym wymaganiom 🙂

Jeżeli dotrwaliście do końca artykułu to:

  • zostawcie komentarz
  • subksrybujcie
  • polubcie mnie na Facebook’u jeśli jeszcze tego nie zrobiliście LINK
  • przeczytajcie artykuł o tym, czy warto posiadać zmywarkę LINK