Nowe pralki Indesit i Gorenje

Przeglądając ostatnio internety, przypadkowo odkryłem, że na polskiej stronie Indesit pojawiły się nowe modele pralek. W tym samym czasie odkryłem, że na rynkach europejskich pojawiają się nowe modele pralek Gorenje. Nie ma ich jeszcze na rynku polskim, ale nie przeszkodziło mi to w dowiedzeniu się, co zamierzają zaoferować nowe produkty. 

Pralki Indesit

Na dzień powstania artykułu na stronie producenta dostępne są dwa nowe modele: BWSE 71295X WSV PL i BWSE 71295X WSV PL. Modele różnią się jedynie maksymalną prędkością wirowania wynoszącą 1200 lub 1000 obrotów na minutę. 

Zacznijmy od technicznych parametrów – są to pralki slim, ponieważ ich głębokość wynosi jedynie 43,5 cm, ale jednocześnie mieszczą do 7 kg załadunku. Zaskoczyła mnie pojemność bębenka, która wynosi 48 litrów. Spodziewałem się raczej coś około 40, więc jest dobrze. Jako, że są to nowe modele, więc postarano się, aby pralki były jak najbardziej ekologiczne. Pralki posiadają klasę energetyczną B, dla programu Eco 40-60 zużywają 0.516 kWh prądu i 46 litrów wody. Głośność urządzenia to niestety 78 decybeli, co jest dosyć słabym wynikiem na tle współczesnych pralek. 

Pralki nie wprowadzają nowego wzornictwa, wyglądają identycznie jak obecnie oferowane już jakiś czas modele. Pamiętajcie, że Indesit jest jedną z najtańszych marek, więc nie może eksperymentować z wyglądem, żeby nie wzrosła cena 🙂 Jednocześnie producent nie może oferować kosmicznych technologii z tych samych powodów. 

Plusem pralek jest duży wyświetlacz, za pomocą którego możemy ustawić różne parametry, takie jak temperatura, obroty wirowania, opóźnienie startu czy dodatkowe funkcje.

Ale czym wyróżnia się pralka na tle poprzedników?

Tak jak już wspomniałem, nowe modele są bardziej ekologiczne. Dodatkowo oferują hit w AGD, czyli parę wodną – napisałem o tym nawet artykuł 🙂

Para wodna oferowana jest w jednym programie, dodatkowo, który nie uruchamia się pokrętłem 🙂

Jest to już słynny przycisk Push&Go. Polega to na tym, że zamiast włączania pralki, ustawiania programu itp. należy jedynie przytrzymać przycisk przez 2 sekundy i uruchomimy program. W tych pralkach został przypisany 45 minutowy program dla tkanin mieszanych, którzy pierze w temperaturze 30 stopni i odwirowuje z prędkością 1000 obrotów na minutę, a kończy się dodaniem pary wodnej w celu rozluźnienia włókien. Niestety jest to jedyny program, którzy wykorzystuje parę wodną. 

Oprócz wspomniałem programu pralka posiada kilkanaście innych, na przykład:

  • 5 programów dla różnych tkanin przeznaczonych do prania w 30 stopniach, w tym program szybki 30 minut 
  • 3 programy szybkie: 20,45 i 60 minut, w najdłuższym programie można ustawić temperaturę nawet do 60 stopni
  • Mix 
  • Kołdra 

Ponadto pralka umożliwia w wybranych programach zastosowanie jednego z 3 rodzajów plam: żywność, praca (smar i tłuszcz), outdoor (błoto i trawa). 

Niestety ceny pralek nie są znane, ale przewiduję, że będą wynosić około 1300-1500 zł. 

Pralki Gorenje

Słoweński producent odświeżył swoją linie modelową pralek. Odświeżone pralki poznamy po zmodyfikowanym wyswietlaczu i interesującym czarnym kolorze drzwiczek załadunkowych (niektóre modele). 

Nowe pralki pojawiają się na europejskich rynkach, ale nie są jeszcze dostępne na naszym, polskim, więc nie przedstawię dokładnej specyfikacji ani nie podam modeli. Jeżeli jesteście ciekawi to odsyłam np. na czeską stronę.

Jak przystało na nowe pralki, wyróżniają się lepsza klasa energetyczną. Niektóre modele osiągają nawet klasę B. Pojemność pralek wynosi od 7 do 9 kilogramów.

Gama modelowa została podzielona na dwie linie. Jedna jest bardziej zaawansowana i posiada więcej programów, a druga jest prostsza, a przez to łatwiejsza do obsługi. Przedstawię Wam obie 🙂

Droższe modele posiadają więcej programów prania, w tym nowe programy w porównaniu do poprzedników:

  • program pets, przeznaczony do czyszczenia rzeczy naszych pupili 
  • 2 programy power: 59 minutowy (obecny w poprzednikach) i nowy 32 minutowy

Oprócz tego pralka posiada 16 programów: bawełna biała, kolorowa, czarna, mieszany, wełna, Eco 40-60, power 59/32 minuty, szybki 20 min, czyszczenie bębna, wirowanie, płukanie, poduszki, koszule, zwierzęta, dziecięcy, ekstra higiena, codzienny. 

W pralkach pojawiły się także dodatkowe funkcje,„obowiązkowa” już w tym roku para wodna, która może być dodana do następujących programów: koszule, zwierzęta, dziecięcy, ekstra higiena. Inne funkcje to dodatkowe płukanie/podwyższony poziom wody i dwustopniowe skrócenie prania. 

Niższe modele oferują mniej programów, ale i tak moim zdaniem wystarczają do codziennego użytkowania. Dodatkowo te pralki są prostsze w obsłudze, ponieważ pokrętłem wybiera się jednocześnie program i temperaturę. Oto lista programów: bawełna, mieszane, czyszczenie bębna, wirowanie, płukanie, Eco 40-60, szybki 20 min, wełna, jeans, ekstra higiena, power 59 i 32 minuty. Mimo że są to tańsze modele pralek, producent nie zapomniał o dodatkowych funkcjach (tak zdarza się, że tańsze pralki praktycznie nie mają dodatkowych funkcji): skrócenie programu, mniej zagnieceń, pranie wstępne i podwyższony poziom wody. Te modele nie posiadają funkcji pary wodnej, co jest dosyć zaskakujące. 

Tak jak wspomniałem, na chwilę obecną pralki nie są jeszcze oferowane na polskim rynku, ale liczę na to, że pojawią się już niedługo 🙂 

Jeżeli dotrwaliście do końca artykułu to:

  • zostawcie komentarz
  • subksrybujcie
  • polubcie mnie na Facebook’u jeśli jeszcze tego nie zrobiliście LINK
  • przeczytajcie artykuł o tym, czy warto kupić urządzenie z funkcją pary LINK