Nowe pralko-suszarki marki Bosch i Siemens

Największy europejski producent sprzętów AGD, BSH Hausgeräte (właściciel marek Bosch, Siemens, NEFF i innych lokalnych) zaprezentował niedawno nowe pralko-suszarki marek Bosch i Siemens. Na stronach producentów (Bosch, Siemens) znajdziecie konkretne modele dostępne na polskim rynku.

Nowe produkty wyróżniają się nową stylistyką. No cóż, ta stylistyka wcale nie jest taka nowa. Nowe wzornictwo jest dostępne w pralkach i pralko-suszarkach na rynkach poza Unią Europejską już od jakiegoś czasu. O, na przykład na stronie rosyjskiej znajdziecie wiele pralek wyglądających bardzo podobnie (link) lub na stronie indyjskiego oddziału Boscha (link). Na chwilę powstania artykułu nowe wzornictwo w Unii Europejskiej jest dostępne wyłącznie w przypadku pralko-suszarek. Mam nadzieję, że trafi niedługo również do pralek, ponieważ jest ciekawą ewolucją obecnej linii modelowej.

Muszę przyznać, że pralko-suszarki w porównaniu do poprzedniczek wyglądają bardziej elegancko. Drzwi wsadowe zostały zmienione na większe z uproszczonym wzronictwem i w zależności od modelu są dostępne w kolorze białym, szarym lub czarnym. Zmienione zostało również pokrętło wyboru programu, które już nie wygląda tandetnie plastikowo. Szczególnie biało-srebrne pokrętło – uważam, że jest przepiękne! Sam wyświetlacz został powiększony, a dotychczasowe czerwone podświetlenie wybranych parametrów i funkcji zostało zastąpione białym, które również może kojarzyć się z elegancją. Pralko-suszarka Siemens prezentuje się jeszcze ciekawiej, ponieważ cały panel sterowania wraz z szufladą na detergenty jest w kolorze czarnym, a pokrętło wyboru programu jest natomiast srebnre.

Bosch oferuje dwie serie pralko-suszarek: seria 6 i 4. Wydaje mi się, że wyższe modele odróżnia zastosowanie układu Aqua Stop, czyli swego rodzaju zabezpieczenie przed zalaniem pomieszczenia oraz inna pojemność bęba. Pralki Bosch serie 6 mają pojemnośc bębna 10 lub 9 kg prania i 6 kg suszenia, ale w obu przypadkach objętość wynosi 70 litrów, czyli bębny są de facto takiej samej wielkości. Natomiast Bosch serii 4 posiada maksymalny załadunek 8 kg prania i 5 kg suszenia, ale objętość bębna jest mniejsza i wynosi 63 litry. Pralko-suszarka Siemens jest odpowiednikiem pralko-suszarki Boscha o pojemności 10 kg.

Większość programów w urządzeniach jest identyczna, ale znalazłem pewne różnice. Seria 6 oferuje program Higiena Plus lub AllergyPlus, a seria 4 Sport/Fitness, natomiast Siemens program Outdoor. Który w nich będzie dla nas najlepszym wyborem? Jeżeli często pierzecie kurtki itd. to polecam wybrać model Siemensa, który ma dedykowany do tego program prania Ourdoor, który ma na celu ochronę poprzez nienaruszanie struktury specjalnych tkanin, z których została wykonana odzież. Dodatkowo w tym programie można użyć środków impregnacyjnych, czego nie zaleca się w przypadku większości pralek. Jeżeli natomiast często pierzecie ubrania sportowe to wybierzcie model Boscha z serii 4, który posiada program Sport/Fitness. Program trwa około 45 minut i zapewnia delikatne czyszczenie ubraań sportowych. Z moich obserwacji wynika, że program bazuje na programie delikatnym (podobny cykl obrotow bębna), do którego dodano odwirowania pośrednie. W związku z tym nie musicie martwić się o uszkodzenia sportowych tkanin. A jeżeli zdecydujecie się na model Boscha z serii 6 to musicie zadecydować między dwoma podobnymi do siebie programami. Program Higiena Plus jest sprytnym programem, który może służyć do higienicznego prania tkanin, których nie można prać w wysokiej temepraturze. Początkowo pralka obraca ubraniami w gorącym powietrzu o temperaturze wynoszącej nawet 65 stopni, co zapewnia sterylizację ubrań, a następnie wykonuje standardowy cykl prania w temperaturze maksymalnie 30 stopni. Program AllergyPlus polega na stadardowym praniu w wodzie z utrzymaniem wyższej temperatury przez dłuższy czas trwania cyklu, co również ma zapewniać higieniczność. Program Outdoor i Allergy Plus znajdziecie na youtubie, możecie zobaczyć jak działa. Niestety programu HigienaPlus nie ma.

Wszystkie pralko-suszarki Bosch i Siemens posiadają najnowszy trend w pralkach i pralko-suszarkach ostatniego roku, czyli program parowy. Tutaj nazywa się Iron Assist i polega na odświeżeniu tkanin za pomocą gorącej pary. Maksymalny załadunek wynosi 1 kilogram.

Kolejną interesującą opcją w najwyższych modelach pralko-suszarek Bosch oraz pralko-suszarce Siemens jest system usuwania plam, tutaj w uproszczonej wersji. Zamiast możliwości wyboru jednej z 16 rodzaju plam, wybór mamy między czterma: olej, krew, czerwone wino, trawa. Poprzez wybranie odpowiedniej plamy zmianie ulegają parametry cyklu, dzięki czemu plamy zostają usunięte bez stosowania dodatkowych odplamiaczy.

Większość programów może być używania do wyłącznego prania lub suszenia lub prania i suszenia w jednym cyklu. Tutaj fajny jest program Prania i Suszenia w 60 minut. W ciągu godziny pralka jest w stanie wyprać i wysuszyć 1 kilogram ubrań. Tak naprawdę jest to połączenie programu krótkiego trwającego 15 minut z suszeniem, czyli de facto możemy raczej odświeżyć niż uprać, ale dzięki temu w ciągu godziny jesteśmy w stanie ponownie założyć potrzebną rzecz.

Poza tym pralko-suszarki posiadają wiele cech typowych dla innych produktów marek, czyli cicha praca podczas prania, wirowania i suzenia, bęben waveDrum i tak dalej i tak dalej. Nie będę Was tym zanudzał, bo i tak rozpisałem się aż za bardzo.

A jak wyglądają ceny?

Model Siemens nie został jeszcze wyceniony na polskim rynku, ponieważ nie jest jeszcze dostępny w Polsce. Natomiast modele Boscha na obecny dzień kosztują w sklepie RTV Euro AGD od 2699 do 3899 zł – wejdźcie w ten link, żeby sprawdzić poszczególne modele oraz zapraszam do mojego poradnika o wyborze pralek (link)

Pojawiły się już nawet pierwsze opinie właścicieli, którzy są zadowoleni z zakupu. Przyznają, że programy są długie, ale pralka pierze dobrze i dosusza ubrania.

A jak Wam podobają się nowe pralko-suszarki Bosch i Siemens?

Zatem do zobaczenia w sklepie!

Jeżeli dotrwaliście do końca artykułu to:

  • zostawcie komentarz
  • subksrybujcie
  • polubcie mnie na Facebook’u jeśli jeszcze tego nie zrobiliście LINK
  • przeczytajcie artykuł o wyborze suszarki LINK