Nowości w pralkach w 2021 roku

Na rynku w 2021 możemy zaobserowować znaczny wysyp nowych programów i funkcji w pralkach auomatycznych. Część z tych funkcji była dostępna już wcześniej, a obecnie pojawiły się ich zmodyfikowane wersje, które upowszechniły się w wielu modelach. Postanowiłem opisać kilka najciekawszych programów i funkcji.

Program Eco 40-60 i prania w 20 stopniach.

Te dwa programy pojawiły się w pralkach niedawno za sprawą nowych regulacji unijnych, które spowodowały, że program Bawełna Eco zostały zastąpiony programem Eco 40-60. Dodatkowo nowe regulacje zakazały używania nazwy Eco w innych programach, ale oprócz tego postanowiono zakazać nazywania programów: normalny, standardowy, codzienny, regularny. Ofiarą tego pomysłu padł na przykład popularny program w pralkach Beko „Codzienne szybkie”. Na szczęście program nie został zlikwidowany, a zmieniono jedynie jego nazwę na „Szybki”. Co więcej, określono jak długo może trwać dany cykl, ponieważ z powodu wcześniejszych regulacji programy Eco trwały nawet ponad 6 godzin, aby uzyskać jak najniższe zużycie prądu. Nawet znalazłem wzór obliczania długości tego cyklu 😀

Max. czas prania= 137 min + (pojemność pralki w kg * 10,2) Ale maksymalny czas prania nie może trwać dłużej niż 240 minut! Policzmy teraz maksymalny czas prania dla pralki o wsadzie 9 kilogramów:

137 + 9*10,2 = 137 + 91,8 = 228 min i 48 sekund

Nowe regulacje unijne wprowadziły także obowiązek podawania maksymalnej osiągniętej temperatury przez 5 minut na następujących programach (dane znajdziecie w instrukcji obsługi):

 • ECO 40-60 dla pełnego, połowy i 1/4 załadunku
 • 20 stopni dla pełnego załadunku
 • Bawełna 60 stopni lub więcej dla pełnego załadunku
 • Program prania tkanin innych niż bawełniane lub tkanin mieszanych (jeżeli taki występuje) przy pojemności znamionowej dla tego programu
 • Program szybkiego prania tkanin lekko zabrudzonych (jeżeli taki występuje) przy pojemności znamionowej dla tego programu
 • Program prania tkanin silnie zabrudzonych (jeżeli taki występuje) przy pojemności znamionowej dla tego programu
 • W przypadku pralko-suszarek dla gospodarstw domowych: cykl prania i suszenia przy pojemności znamionowej i przy połowie pojemności znamionowej;

Wprowadzono jeszcze kilka innych ciekawych zmian, ale nie to jest tematem postu. 🙂

Wracając do tematu program Eco 40-60 jest programem do jednoczesnego prania tkanin, które można prać w 40 i 60 stopniach. Specyfika programu polega na tym, że im większy załadunek tym jest osiągana wyższa temepratura prania, ale większość pralek nie przekracza nie pdogrzewa do więcej niż 40 kilku stopni.

Unia Europejska zdecydowała również o obowiązkowym dodaniu programu prania w 20 stopniach. Program ma pozwalać na wypranie pełnego załadunku lekko zabrudzonych tkanin przy jak najniższym zużyciu energii elektrycznej.

Programy dezyndekujące, odkażające itd.

Z powodu epidemii zaczęliśmy zwracać większą uwagę na sterylność naszych codziennych rzeczy, w tym również ubrań. Producenci AGD postanowili sprostać oczekiwaniom klientów i wprowadzili na rynek modele, które posiadają programy usuwające nawet do 99,9% bakterii, wirusów itd. Najpopularniejszą dezynfekującą funkcją jest pranie parowe, o którym napiszę później, ale oprócz prania parowego stworzono kilka interesujących programów.

Amica w swoich najnowszych modelach pralek umożliwa włączenie programu Sterylizacja 70 stopni. Program polega na tym, że przez 30 minut utrzymywana jest temperatura powyżej 60 stopni, co powoduje, że bakterie, wirusy i drobnoustroje giną. Dodatkowo w niektórych modelach tego producenta możemy włączyć funkcję UV Hygienie Technology. Pralka z tą funkcją posiada wbudowaną lampę promieniowania ultrafioletowego, za pomocą której naświetla znajdujące się w bębnie ubrania i eliminuje nawet do 99,99% wirusów oraz 96,2% bakterii. Jeżeli chcecie wiedzieć więcej o takiej pralce to kliknijcie w link, żeby przejść na stronę producenta.

Natomiast Beko wprowadził na rynek nowy model WTE10736HT, który posiada program HygieneTherapy. Program ten usuwa do 99,9% wirusów i bakterii, wiecie w jaki sposób? W banalny sposób, po prostu do bębna jest wtłaczane gorące powietrze przez 58 minut.

Program parowy

Absolutny hit od 2020 rok. Zauważyłem, że producenci pralek oszaleli i od 2020 roku praktycznie każdy producent umożliwia pranie parowe nawet w swoich najtańszych modelach pralek. Co prawda pranie parowe pojawiło się w pralkach już ładnych parę lat temu, a obecne dostępne w większości pralkach parowych jest banalnie prostym rozwiązaniem polegającym na zalaniu grzałki wodą i podgrzaniu jej do takiej temperatury, w której woda zmienia swój stan skupienia i przenika do tkanin jako para wodna.

Jakie korzyści daje nam pranie parowe?

 • Działa zabójczo na bakterie i wirusy, czyli dezynfekuje pranie, a jednocześnie jest delikatniejsze dla tkanin niż tradycyjne wodne pranie w wysokiej temperaturze. Pranie parowe jest szczególnie zalecane alergikom oraz osobom posiadającym małe dzieci.
 • Odświeża tkaniny. Conajmniej kilkanastuminutowe pranie parowe sprawia, że z tkanin znikają nieprzyjemne zapachy. Tym sposobem możemy ponownie założyć nasze ulubione ubranie bez konieczności prania.
 • Zmniejsza zagniecenia. Pranie parowe sprawia, że na wypranych lub odświeżonych ubraniach pozostaje mniej zagnieceń.

Pranie parowe jest bardzo prostą funkcją w pralce, a jednocześnie daje wiele korzyści i dlatego to jest powodem popularności ich we współczesnych pralkach.

Jeżeli dotrwaliście do końca artykułu to:

 • zostawcie komentarz
 • subksrybujcie
 • polubcie mnie na Facebook’u jeśli jeszcze tego nie zrobiliście LINK
 • przeczytajcie artykuł o wyborze pralki LINK