Nowości AGD – wrzesień 2021

Sezon powakacyjny obfituje w wiele nowości na rynku AGD. Producenci stają na głowie, aby zwrócić na siebie uwagę i zaoferować coś, co przyciągnie uwagę potencjalnych klientów. Dlatego postanowiłem wykorzystać ten fakt i przedstawić Wam najciekawsze premiery tego miesiąca. A więc (tak wiem, nie zaczyna się od tego zdania :D) bez zbędnego rozpisywania zaczynamy.

Pralki

Whirlpool – Firma wprowadziła zupełnie nową linię modeli nazwaną „Supreme Silence”. Linia ta charakteryzuje się zupełnie nowym wzornictwem, oczywiście nawiązującym do innych linii modelowych producenta, ale posiadającym własne elementy charakterystyczne – na przykład bardzo duże drzwi, czy duży wyświetlacz. Pralki z tej linii są jednymi z najcichszych pralek na rynku, przynajmniej według producenta. Dodatkowo wyróżnia się programem „Super cichy”, którego przebieg został tak zaprogramowany, aby pralka wydawała jak najmniej hałasów.

Niektóre modele z tej linii posiadają funkcję automatycznego dozowania detergentu. Polega to na tym, że w szufladzie na detergenty znajdują się dwa pojemniki, jeden na płyn lub żel do prania, a drugi na płyn do płukania tkanin, które mają pojemność odpowiednio 800 i 400 ml. Zbiorniki należy systematycznie uzupełniać, a pralka sama będzie dozować odpowiednią ilość.

Standardowo już w 2021, pralki oferują również programy parowe. Przede wszystkim obecna jest sztandarowa funkcja tego producenta: FreshCare+, czyli obracanie ubrań w parze wodnej po zakończeniu cyklu jeśli pranie nie może zostać natychmiastowo wyjęte. Dodatkowo pralki oferują 20 minutowe odświeżanie parowe Steam Refresh oraz SteamHygienie, czyli 30 minutowa dezynfekcja ubrań za pomocą gorącej pary w temperaturze dochodzącej 70-80 stopni.

Przypominam, że producent Whirlpool jest właścicielem firm Hotpoint i Indesit i widać to we wzprnictwie pralek Supreme Silence. Wyświetlacz oraz programy zostały zaczerpnięte od marki Hotpoint, oczywiście z drobnymi zmianami. Postanowiłem znaleźć instrukcję obsługi i zobaczyć, jakie dokładnie programy i funkcje oferują te pralki. Oto najciekawsze z nich:

 • Mieszane super ciche, Koszule, Jeans, Antyalergiczny, Zabawki pluszowe, Rzeczy zwierząt, Multi Color, Odplamianie i wspomniane wcześniej programy parowe.

  Dzięki zapoznaniu się z instrukcją obsługi jestem w 100% pewny, że znaczna część oprogramowania pochodzi jest taka sama, jak w pralkach Hotpoint i Indesit. W związku z tym ze względu na przebieg procesu prania w pralkach tych producentów polecam wybranie większej ładowności niż oczekujemy, ponieważ na wielu programach ruchy bębna są wolne i ubrania nie dopierają i dopłukują się dobrze jeżeli bęben jest załadowany do pełna. Wiem to z własnego doświadczenia, ponieważ użytkowałem pralkę Indesit, która miała ładowność 5 kg, a obecnie posiadam pralko-suszarkę Whirlpool, która w rzeczywistości jest pralko-suszarką Indesit z przyklejonym logo Whirlpoola o ładowności 7kg. Pralki mają prawie identyczne przebiegi programów, łącznie z wolniejszymi i szybszymi obrotami. czasami prania itp. i w pralce 5kg nie podobały mi się efekty prania i płukania, tak w 7 kilogramowej wszystko wychodzi ładne (z paroma wyjątkami). Tutaj przykład płukania na programie Syntetyki. Zobaczcie jak wolno obraca bębnem:

A tu jako dowód zwróćcie uwagę na wyświetlacze w nowych pralkach Whirlpool i Hotpoint:

Candy – firma Candy zaprezentowała 2 zupełnie nowe modele pralek RCSS 128HMC-S i RCSS 149HMC-S, które nie przypominają żadnych dotychczasowych pralek tego producenta. Dla przypomnienia powiem, że firmy Candy i Hoover zostały wykupione przez chińska markę Haier. Sądząc po wyglądzie i bębnie są to modele producenta Haier (lub innej współpracującej chińskiej firmy). Z pewnością nie jest to samodzielna konstrukcja Candy. Podobny krok wykonał Samsung wprowadzając uproszczoną linię modelową. Pralki wyróżniają się prostym wyglądem z dużymi drzwiami.

Udało mi się znaleźć instrukcję obsługi tych pralek. W porównaniu do innych pralek tego producenta oferują mniej programów i funkcji – dokładniej 11 programów i 2 funkcje: pranie parowe i dodatkowe płukanie. Mimo zastosowanych uproszczeń uważam, że pralki będą w pełni wystarczające dla przeciętnego użytkownika, ponieważ tak dobrano programy, że wystarczą do codziennych potrzeb. Szczerze mówiąc, podobają mi się te modele i sam mógłbym posiadać taką pralkę, przede wszystkim z powodu wyglądu. Dodatkowo chyba coraz częściej spoglądam na prostsze pralki, ponieważ pewnie nie używałbym kilkunastu-kilkudziesięciu programów i wielu funkcji oferowanych w innych modelach
Programy dostępne w tych pralkach:

 • Wymagane przez Unię Europejską, czyli Eco 40-60 i pranie w 20 stopniach
 • Standardowe takie jak Bawełna i Syntetyki
 • Delikatne i pranie ręczne
 • Częściowe: płukanie i wirowanie
 • Specjalne: Szybki 15 minutowy, Szybki 59 minut dla pełnego wsadu – pewnie korzystałbym z niego najczęściej, Higieniczny

  Takie programy z pewnością wystarczą dla większości użytkowników. Programy można zmodyfikować dodając dodatkowe płukanie (dostępne dla wszystkich programów z wyjątkiem Eco 40-60 i wirowanie oraz parę, która jest dostępna wszędzie oprócz prania ręcznego, 15 minutowego szybkiego programu, Eco 40-60, prania w 20 stopniach, płukania i wirowania. Zwróćcie uwagę, że para jest dostępna w programie 59 minutowym i delikatnym! Coś idealnego dla mnie.

  Hoover zaoferuje niedługo odpowiednik tych pralek, w którym znajdą się elementy charakterystyczne dla tej marki. Póki co udało mi się znaleźć, jeden model dostępny na słowackiej stronie sklepu internetowego.

Dodatkowo inni producenci zapowiedzieli nowości. Beko odświeży wygląd i być może funkcje, Miele i Bosch zaprezentują nowe modele (niektóre są już dostępne na niemieckiej stronie producenta), ale opiszę to, gdy zdobędę więcej informacji.

PS: Właśnie podczas pisania artykułu dopatrzyłem się nowych modeli pralek Amica i Bosch, więc krótko opiszę je.

Amica zaprezentowała 4 modele ładowane od góry: TWA1T610DLS, TWA1T712DLS, DWA1T610DLS i DWA1T712DLS, które w niczym nie ustępują pralkom ładowanym od frontu tego producenta. Oznacza to, że posiadają interesujące programy, na przykład Sterylizacja w 70 stopniach, system SteamPower Pro, funkcję OptiTime, a dodatkowo system Easypen, polegającym na tym, że klapa pralki posiada sprężyny, dzięki czemu otwiera się łagodnie oraz DrumUp, czyli nic innego jak ustawianie bębna otworem załadunkowym do góry.

Bosch natomiast zaprezentował 2 nowe modele z serii 6: WGG2540KPL i WGG2540EPL. Pralki wprowadzają nowe wzornictwo na rynek Unii Europejskiej zapoczątkowany przez pralko-suszarki. Wspomnę tylko, że to wzornictwo jest już stosowane na wielu poza unijnych rynkach 🙂 Czym wyróżniają się te pralki? Na pewno dużą ładownością wynoszącą 10 kg (objętość bębna wynosi 70 litrów), funkcją odplamiania pozwalającą wybrać jedną z 4 plam: krew, trawa, tłuszcze i wino. Poza tym posiada wszystkie dobre cechy innych pralek Bosch. Szkoda tylko, że producent wciąż nie wprowadził programów lub funkcji parowych do swoich pralek – powstałby wtedy ideał 😀

Suszarki

Whirlpool zaprezentował również suszarki z linii „Supreme Silence”, które wyglądem pasują do pralek. Dzięki temu dwa urządzenia tworzą ładną, zwartą kompozycję w pomieszczeniu. Suszarki posiadają oczywiście pompę ciepła. Ubrania będą wdzięczne za to, ponieważ będą suszone w niższej temperaturze.

Whirlpool W6 D94WB EE 

Elementem wyróżniającym te suszarki spośród suszarek innych marek jest sposób doprowadzania ciepłego powietrza. W standardowych suszarkach powietrze jest doprowadzane od tyłu bębna, natomiast w suszarkach Whirlpool Supreme Silence, ciepłe powietrze jest nie tylko doprowadzane od tyłu bębna, ale także poprzez zabieraki, co ma przyczyniać się do efektywniejszego a zarazem łagodniejszego dla tkanin suszenia jednocześnie dając szansę na mniejsze powstawanie zagnieceń.


Niestety produkty nie są jeszcze dostępne na stronie producenta, a jakość dostępnych zdjęć jest tak słaba, że nie mogę rozczytać programów. Zakładam jednak, że są takie same jak w suszarkach Hotpoint, ponieważ suszarki obu producentów wyglądają bardzo podobnie, szczególnie wyświetlacz.

Zmywarki

Wielu producentów takich jak Bosch, Samsung, czy Beko aktualizuje swoje modele wypuszczając nowe produkty, więc ominę je, a opiszę jedynie modele, które zwróciły moją uwagę


Pierwszą zmywarką, która zwróciła moją uwagę jest Sharp QW-NI54I44DX-DE (zmywarka do zabudowy). To co zwróciło moją uwagę to przede wszystkim programy, których jest aż 9, co jest sporą ilością jak na zmywarkę i wszystkie są interesujące. Te programy to: Eco, 3 programy automatyczne w różnych temperaturach (60-70, 50-60 i 30-50 stopni), higieniczny, Dual Pro Wash (zmywanie z w dolnym koszu z większą intensywnościa i niższą w górnym koszu) i aż 3 programy szybkie: 50, 30 i nawet 14 minutowy – prawdopodobnie najkrótszy program zmywania na rynku! Już widzę jak moja mama korzystałaby z szybkich programów cały czas 😀 Byłem bardzo ciekawy, jak wygląda najkrótszy 14 minutowy cykl zmywania i udało mi się dogrzebać do instrukcji obsługi innego modelu zmywarki (niestety strona internetowa Sharpa nie jest zbyt aktualna, a szkoda, bo produkuje ciekawe produkty) i moim zdaniem jest to ciekawy cykl zmywania świeżych, niezbyt dużych zabrudzeń. Program jest przeznaczony do zmywania 4 kompletów naczyń (idealnie po posiłku) i w ciągu 14 minut odbywa się zmywanie w temperaturze 35 stopni, po czym następuje płukanie na gorąco. Jako, że cykl trwa mniej niż 15 minut to należy korzystać z żelu lub proszku, na pewno nie tabletki, ponieważ nie rozpuści się!

Kuchenki wolnostojące

Tutaj moją uwagę zwrócił nowy model kuchenki Amica 6123IE3.380HTsDpHb(Xx) z indukcyjną płytą grzewczą. Kuchenka wyróżnia się nietypowym wyglądem, ponieważ posiada jedynie dwa pokrętła do obsługi piekarnika. Natomiast sterowanie polami odbywa się poprzez pola dotykowe znajdujące się na płycie (czyli tak jak w płytach indukcyjnych do zabudowy).
W porównaniu do innych kuchenek, ten produkt wyróżnia się Auto Bridge. Polega to na tym, że jeśli położysz garnek na dwóch polach, kuchenka automatycznie to wykryje i połączy dwa pola w jedno. Nie trzeba włączać ten funkcji oddzielnie jak w innych kuchenkach
Poza tym piekarnik ma 11 programów pieczenia, szybkie nagrzewanie do 150 stopni w 3 minuty itp. Itp. Ale ten wygląd, jest mega jak na kuchenkę wolnostojącą

Piekarniki do zabudowy

Wśród nowości w tej kategorii na uwagę zasługuje z pewności piekarnik firmy Teka, model HLB 8510 P MAESTRO PIZZA. Model znajduje się w tym zestawieniu, ponieważ posiada ciekawe funkcje dotyczące pizzy (a ja uwielbiam robić pizzę w domu :D). Piekarnik posiada dedykowany program do wypiekania pizzy – funkcja grill, która nagrzewa piekarnik aż do 340 stopni, co ma stwarzać idealne warunki do wypiekania pizzy. Dodatkowo do piekarnika dołączone są: kamień i szpatuła do pizzy. Wydaje mi się, że to może być idealny piekarnik dla fanów domowej pizzy. Sam chętnie wypróbowałbym pizzę z tego piekarnika haha.

To byłoby na tyle dziś, postaram się opisać więcej nowości, jeżeli tylko pojawią się interesujące produkty.

Jeżeli dotrwaliście do końca artykułu to:

 • zostawcie komentarz
 • subksrybujcie
 • polubcie mnie na Facebook’u jeśli jeszcze tego nie zrobiliście LINK
 • przeczytajcie artykuł o tym, czy warto posiadać zmywarkę LINK