Para w urządzeniach AGD – czy jest przydatna?

Pewnie wielu z was, szczególnie Ci, którzy niedawno podejmowali decyzję o zakupie sprzętu AGD, zauważyło, że wielu producentów oferuje funkcje parowe w swoich urządzeniach. Pewnie zastanawialiście się, w jakim celu dodawane są programy lub opcje parowe i czy warto je posiadać. 

Para to ostatni krzyk mody w świecie AGD. Wynika to z tego, że łatwo ją wytworzyć, jest wiele możliwości wykorzystania i przynosi wiele korzyści. 

Para wodna w urządzeniach AGD wykorzystywana jest przede wszystkim w pralkach, zmywarkach i piekarnikach. Jeżeli chcecie poznać zalety takich urządzeń to zapraszam do przeczytania artykuły 🙂 

Pralki

Para wodna w pralkach ma wiele zastosowań, ale zanim przejdę do ich opisu chciałbym wyjaśnić jak powstaje para wodna w pralkach.

Pierwszy sposób to zastosowanie generatora pary wodnej w urządzeniu, który działa niezależnie od grzałki i może generować parę na różnych etapach prania, także wtedy, gdy w urządzeniu znajduje się woda. Niestety coraz mniej producentów stosuje to rozwiązanie z uwagi na obniżanie kosztów produkcji.

Dlatego coraz więcej pralek generuje parę w drugi sposób, czyli generowanie pary poprzez grzałkę pralki. Pralka pobiera taką ilość wody, aby grzałka znajdowała się w wodzie, ale jednocześnie woda nie znajduje się w bębnie. Następnie woda jest podgrzewana do wysokiej temperatury i następuje parowanie i wnikanie pary wodnej do bębna. Plusem takiego rozwiązania jest możliwość zastosowania go także w tańszych pralkach (to pryzcyzni ł o się do popularyzacji pary wodnej w urządzeniach), ponieważ wykorzystywany jest element, który już znajduje się w pralce, nie trzeba dodawać dodatkowych elementów, które podniosłyby cenę pralki. Minusem takiego rozwiązania jest możliwość używania pary wodnej jedynie, gdy w urządzeniu nie ma pary wodnej.

Pralka Miele z generatorem pary wodnej
Pralka Electrolux bez generatora pary wodnej

czy wiecie w jaki sposób wykorzystywana jest para wodna w pralkach? 

Tak jak już wspomniałem wcześniej, para wodna ma kilka zastosowań, w zależności od momentu wykorzystania jej. Jeżeli pralka posiada generator pary wodnej to para wodna może być wtłaczana do bębna podczas prania zasadniczego, a to pomaga w usunięciu plam i dezynfekcje pranie.

Pozostałe zastosowania są identyczne w przypadku obu rodzajów urządzeń.

  • Dodana na początku prania w celu zmiękczenia zabrudzeń lub dezynfekcji ubrań lub usunięcia roztoczyć alergenów itp.
  • Dodana w trakcie prania np. po praniu zasadniczym w celu dezynfekcji ubrań lub usunięcia roztoczy, alergenów itd. 
  • Dodana na końcu prania w celu rozluźnienia tkanin i zmniejszenia ilości zagnieceń.

Pamiętajcie jednak, że prawdziwa dezynfekcja ubrań następuje, gdy funkcja pary połączona jest z praniem w conajmniej 60 stopniach!

Para wodna może również występować samodzielnie, jako osoby program w pralce, czyli odświeżanie. Jest to krótki program, który zazwyczaj trwa około 20-30 minut, którego celem jest usunięcie brzydkich zapachów z tkanin, wygładzenie ich i usunięcie alergenów, np. kurzu. Program nadaje się do tkanin, które nie wymagają prania, np. założone tylko raz lub wyciągnięte z szafy po długim przechowywaniu. Dzięki takiego programowi, oszczędzacie czas, wodę i energię, a jednocześnie tkanina niszczy się mniej niż podczas tradycyjnego prania 🙂

Zmywarki

Producenci odkryli, że „magiczne” właściwości pary znajdują zastosowanie również w zmywarkach. Dlatego kilku producentów postanowiło wprowadzić urządzenia, które wykorzystują parę w swoim działaniu. Tylko do czego służy para w zmywarkach?

Gorąca para w komorze zmywania ma na celu przede wszystkim dezynfekować naczynia, czyli redukować ilość bakterii na naczyniach i w samej zmywarce. 

Para wodna w zmywarkach LG

Dodatkowo para wykorzystana pod koniec programu powoduje, że naczynia łatwiej i dokładniej suszą. Jest to pomocne zwłaszcza podczas zmywania naczyń szklanych, np. kieliszków, na których łatwo pozostają zaczęli. 

Para wykorzystywana pod koniec programu nie tylko ułatwia suszenie, ale jednocześnie sprawia, że naczynia pięknie błyszczą. Uwierzcie mi, na pewno zobaczycie różnicę względem tradycyjnej zmywarki! 

Piekarniki

Najpopularniejszym zastosowaniem pary wodnej w piekarnikach jest czyszczenie z jej wykorzystaniem. Pisałem już o tym w innym artykule, więc odsyłam do niego, a ja podam inny sposób wykorzystania pary wodnej.

Zapewne większość z was słyszała o piekarnikach parowych. To właśnie one wykorzystują „magiczną” moc pary. Taki piekarnik można wykorzystać na 3 sposoby: jako standardowy piekarnik, urządzenie do gotowania na parze i 2w1, czyli pieczenie z parą. 

Para wodna w piekarnikach Electrolux

Dzięki pieczeniu z wykorzystaniem pary możemy wejść na nowy poziom domowego gotowania i przygotować dania, które są trudne do przygotowania w tradycyjny sposób. Ile razy próbowaliście przyrządzić kurczaka w taki sposób, aby był delikatny w środku, a na ze zewnątrz chrupiącą skórkę albo chleb, którego skórka również byłaby twarda? Jeżeli próbowaliście to na pewno wiecie, że nie jest to łatwe zadanie, ale dla piekarników parowych jest to banalnie proste właśnie dzięki wykorzystaniu pary wodnej. Para wodna zachowuje soczystość i wilgotność potraw. 

Odpowiednie wykorzystanie pary w piekarnikach sprawia, że z potraw wydobywane są najlepsze smaki, a dodatkowo zachowują więcej składników odżywczych, minerałów i witamin niż podczas tradycyjnego pieczenia lub gotowania. 

Piekarniki parowe są dobre dla osób, które zwracają na ilość spożywanych tłuszczy. Dzięki parze wodnej nie trzeba stosować tłuszczy! 

Ubocznym skutkiem, ale pozytywnym jest którędy czas pieczenia. Wykorzystanie paty wodnej w piekarniku skraca całkowity czas pieczenia o około 20-25%

Podsumowując, para wodna wykorzystywana w urządzeniach AGD wzmacnia ich działanie, a jednocześnie ułatwia nam prowadzenie domu. Czy osobiście kupiłbym urządzenie wykorzystujące parę wodną? Miałem okazję korzystać z rakich urządzeń i TAK, zdecydowanie kupiłbym.

Jeżeli dotrwaliście do końca artykułu to:

  • zostawcie komentarz
  • subksrybujcie
  • polubcie mnie na Facebook’u jeśli jeszcze tego nie zrobiliście LINK
  • przeczytajcie artykuł o moich typach kuchenek wolnostojących w danych kategoriach cenowych LINK