Pralka Beko – recenzja użytkownika

W jednym z moich niedawnych wpisów, w którym zaprezentowałem aplikację Beko HomeWhiz, dowiedzieliście się, że niedawno zakupiłem nową pralkę Beko. Teraz przyszedł czas na recenzję pralki Beko po kilku miesiącach użytkowania.

Jeżeli zastanawiasz się nad kupnem pralki tego producenta to koniecznie przeczytajcie tę recenzję!

Producenta Beko chyba nie muszę nikomu przedstawiać. Produkty tej marki są bardzo popularne, ponieważ oferują wiele funkcji i ciekawych rozwiązań, a jednocześnie ich cena nie odstrasza. Na przestrzeni ostatnich lat marka Beko poczyniła ogromne postępy i stała się tańszą alternatywą dla wielu uznanych producentów. W związku z tym i ja postanowiłem zaufać tej marce i zobaczyć, czy rzeczywiście ich produkty są w stanie sprostać różnym wymaganiom.

Model mojej pralki to Beko WUE6636XA, ale test odnosi się również do innych modeli pralek tego producenta.

Pralka Beko WUE6636XA – recenzja

Zacznijmy od wyglądu.

Szczerze mówiąc pralka może podobać się. Pralka wygląda nowocześnie, a jednocześnie klasycznie bez żadnych udziwnień. Uwagę zwracają duże biało-szare drzwi z dużym otworem załadunkowym. Powyżej znajduje się panel sterowania z pokrętłem na środku i dużym wyświetlaczem po prawej stronie. Dużym plusem są duże napisy wokół pokrętła, więc osoby starsze lub ze słabszym wzrokiem nie będą mieć problemów z wyborem odpowiedniego programu. Wyświetlacz jest duży lub udaje duży, bo w rzeczywistości czarny panel udający to wskaźniki ledowe, a wyświetlacz jest mały i pokazuje jedynie czas do końca programu, co jest w zupełności wystarczające w codziennym użytkowaniu. Poprzez duży wyświetlacz możemy wybrać

 • temperaturę: zimna woda, 20, 30, 40, 60, 90 stopni
 • wirowanie: zatrzymanie prania w wodzie, bez wirowania, 600, 800, 1000 i 1200 obrotów na minutę
 • połączyć pralkę z aplikacją poprzez uruchomienie Bluetooth
 • zaprogramować opóźnienie startu
 • uruchomić dodatkowe funkcje
 • uruchomić program czyszczenie bębna
 • zablokować klawisze

Byłem bardzo zaskoczony faktem, że większość pralek Beko, również tych tańszych posiada interesujący bęben AquaWave, czyli specjalnie zaprojektowany bęben z wybrzuszeniami, którego celem jest delikatniejsze traktowanie tkanin podczas prania przy jednoczesnych wciąż doskonałych efektach prania.

Jakość wykonania pralki również uważam na dobrą, szczególnie uwzględniając jej cenę – około 1300 złotych. Wiadomo, nie jest to jakość Miele czy Siemens, ale cena też jest odpowiednio niższa 🙂

Chciałbym, aby ta recenzja odnosiła się do wielu pralek Beko (większość z nich posiada takie same programy i funkcje), więc pominę dane techniczne urządzenia.

Pralka Beko – recenzja, programy i funkcje

Pralka posiada 15 programów prania + 5 programów, które można wybrać poprzez aplikację Beko HomeWhiz. Więcej o tej aplikacji możecie przeczytać tutaj.

Programy dostępne poprzez wybór pokrętłem to:

 • Baweła
 • Eco 40-60
 • Syntetyki
 • Xpress (Super Xpress)
 • Wełna
 • Delikatne
 • Pobrany program – program dostępny przez aplikację
 • Wirowanie + Odpompowanie wody
 • Płukanie
 • Ciemne Tkaniny/Jeans
 • Outdoor/Sports – program do tkanin wierzchnich, np. kurtki i ubrań spotowych
 • Stain Expert – Usuwanie Plam
 • Higiena+
 • Puchowe
 • Koszule

Dodatkowo poprzez aplikację zyskujemy dostęp do 5 programów:

 • Tkaniny mieszane
 • Zasłony
 • Bielizna
 • Zabawki
 • Ręczniki

Oddzielnie, poprzez przytrzymanie odpowiedniego przycisku możemy uruchomić czyszczenie bębna.

Dodatkowo poszczególne programy możemy zmodyfikować poprzez dodanie funkcji dodatkowych, a tych jest wiele:

 • pranie wstępne
 • ochrona przed zagnieceniami po zakończeniu programu
 • para
 • dodatkowe płukanie
 • pranie szybkie lub super szybkie

Ale to nie wszystko! W aplikacji dla programów Bawełna i Syntetyki możemy dobrać dodatkowe funkcje dostępne jedynie poprzez aplikacje:

 • Wybrać odpowiedni czas prania ( jest możliwość wyboru kilku długości cyklu)
 • Aż do 5 dodatkowych płukań
 • Woda plus
 • Namaczanie
 • Cykl nocny
 • Mniej zagnieceń

Udało mi się przetestować wszystkie programy z różnymi funkcjami, więc postaram się wszystko dokładnie opisać.

Standardowe programy jak Bawełna, Syntetyki są bardzo dobre, ponieważ zapewniają odpowiednio długie i intensywne pranie, a podczas płukania pobierana jest odpowiednia ilość wody. Jeżeli jakość płukania nie jest satysfakcjonująca to możecie dodać nawet do kilku dodatkowych płukań.

Spodobał mi się również program Eco 40-60, ponieważ mimo że jest to program energooszczędny to dopiera ubrania, ale jakość płukania jest dosyć przeciętna.

Mi i wielu użytkownikom pralek Beko podoba się program szybki, ponieważ w przeciwieństwie do innych producentów mamy tu do wyboru wszystkie możliwe temperatury! Tak, tak, program szybko możemy uruchomić nawet w temperaturze 90 stopni. Wiadomo, że w tym programie najwyższe temperatury nie są osiągane, ale i tak grzeje wodę do dość wysokiej temperatury. Dodatkowo program szybki w każdej temperaturze możecie skrócić poprzez przycisk pranie szybkie lub super szybkie. W takim przypadku program rwa od kilkunastu minut do 1,5h przy najwyższej temperaturze, na przykład program w temperaturze 60 stopni trwa od 59 minut, a przy skróceniu około 44-49 minut. Program możecie zmodyfikować choćby przez dodanie dodatkowego płukania lub pary.

Program Wełna jest typowym wełnianym programem, czyli pranie z wolnymi obrotami przy wysokim poziomie.

Program dla tkanin delikatnych jest moim zdaniem dosyć intensywny podczas prania dla tkanin delikatnych, ale podczas płukania pralka wolniej obraca bębnem. Jeżeli więc macie bardzo delikatne tkaniny to użyjcie innego programu! Zaskoczyła mnie długość programu – ponad 1h, ale uważam to za zaletę, ponieważ mam pewność, że delikatne tkaniny zostaną doprane.

Niestety negatywnie zaskoczył mnie program do tkanin ciemnych, ponieważ bazując na moich obserwacjach jest to program Bawełna z dodatkowym płukaniem – nawet czas trwania sprawdza się (wynosi nawet około 2,5h). Po programie dla tkanin czarnych spodziewam się delikatniejszego programu z krótszym czasem prania, ponieważ nie chcę, aby moje tkaniny szybko wyblakły.

Program Outdoor/Sports jest interesujący, ponieważ podczas prania pralka obraca szybko bębnem, a tkaniny ściśle przylegają do niego – tu możecie zobaczyć wideo pewnego youtubera.

Bardzo podoba mi się program StainExpert, ponieważ naprawdę jest w stanie usunąć różnego rodzaju zabrudzenia, więc często korzystam z niego do prania białych tkanin lub kolorowych mocno zabrudzonych. Podczas wyboru programu poprzez użycie lub niezastosowanie funkcji szybkiego prania wybieracie rodzaj plam a pralka dostosowuje przebieg programu. Często używam tego programu do intensywnego prania białych rzeczy, ponieważ ten program po wybraniu temperatury 60 stopni podgrzewa wodę aż do 67 stopni, więc białe tkaniny lepiej dopierają się, a jednocześnie taka temperatura zabija wirusy i drobnoustroje.

Program Higiena+ to tak naprawdę inna nazwa programu BabyProtect+. Program jest przeznaczony do ubranek dziecięcych oraz do innych ubrań, które muszą być higieniczne czyste. Program jest bardzo długi, ale w zamian podczas cyklu zapewnia parę, długie, intensywne pranie i dodatkowe płukanie.

Program do tkanin puchowych jak sama nazwa wskazuje służy do prania ubrań wypełnionych puchem, pranie odbywa się w wysokim poziomie wody, a maksymalna temperatura prania wynosi nawet 60 stopni.

Program Koszule służy do prania koszul, koszulek itd. i ma zmniejszać ilość zagnieceń. Dzieje się tak poprzez brak wirowań pośrednich, płukanie w dużym poziomie wody i ograniczenie maksymalnego wirowania do 800 obrotów na minutę. Chciałbym zwrócić uwagę na interesującą opcję. Jeżeli skrócicie czas prania to zmienia się algorytm prania. W początkowej fazie prania występuje faza namaczania, której nie ma przy standardowej długości programu.

Korzystałem także z programów, które można wybrać jedynie poprzez aplikację. Nie są one niezbędne, ale jeżeli pralka posiada je to warto z nich skorzystać.

Program do tkanin mieszanych przebiega podobnie jak program syntetyki, nie zauważyłem większych różnic.

Program ręczniki pierze w większej ilości wody i aktywuje funkcję dodatkowego płukania dzięki czemu ręczniki wydają się bardziej puszyste – jeżeli nie przeładujecie bębna.

Program do prania zasłon pierze delikatniej i w większej ilości wody.

Pozostałe 2 programy prania – bielizna i zabawki służą do delikatnego prania. Pralka powoli i rzadko obraca bębnem, więc delikatne tkaniny nie ulegają zniszczeniu.

Z jakich programów korzystam najczęściej:

Tak jak większość osób, ubrania sortuję przede wszystkim ze względu na rodzaj prania. Bardzo często tkaniny bawełnianie i syntetyczne piorę razem, ale wynika to tylko i wyłącznie z mojego lenistwa 🙂

Do prania białych rzeczy wykorzystuje najczęściej program Bawełna lub Syntetyki jeżeli chcę krótsze pranie. Czasami do lekko zabrudzonych białych ubrań wykorzystuje program Codzienny w 60 stopniach lub 90 z podwójnym skróceniem prania – pralka osiąga wtedy temperaturę około 70 stopni. Często korzystam także z programu StainExpert, który jest idealny do intensywnego prania.

W zależności od rodzaju kolorowego prania piorę w jednym z kilku programów: jeżeli przeważają koszulki to program Koszule, jeżeli domowe rzeczy, bielizna to Syntetyki lub Codzienny, czasami również Bawełna ze skróceniem prania. Jeżeli nie zależy mi na czasie to uruchamiam Eco 40-60.

Do prania jeansów wybieram program codzienny w 60 stopniach lub Syntetyki ze skróceniem czasu.

Tkaniny czarne piorę na programie Bawełna z jednym lub podwójnym skróceniem prania. Natomiast delikatne czarne spodnie piorę na programie do tkanin delikatnych lub nawet do tkanin wełnianych

Ręczniki czasami piorę na programie do ręczników, ale zdarza mi się uprać białe ręczniki na programie Bawełna z dodatkowym płukaniem i dodatkową wodą.

Pozostałe tkaniny piorę na programach przystosowanych do prania tych tkanin.

Moimi ulubionymi programami są zdecydowanie Bawełna, ponieważ pierze intensywnie, dodatkowo wykonuje obroty bębna z różnymi prędkościami w czasie prania, Codzienny, ponieważ pierze szybko i intensywnie i gdyby program w 40 stopniach trwał około 60 min zamiast 38 to byłby idealny 🙂

Zalety pralki Beko recenzja

Pralka Beko posiada wiele zalet, o większości z nich postaram się wspomnieć.

Najważniejsza zaletą jest jakość prania. Pranie jest doprane, pachnie płynem do płukania, na ubraniach nie zauważyłem niedopranych plam. Jakość płukania również jest satysfakcjonująca w porównaniu do pralek innych producentów. Z wyjątkiem programu Eco 40-60 pralki Beko nie boją się używać wody – zwłaszcza podczas płukania, więc nie musimy obawiać się, że na naszych ubraniach pozostaną detergenty. W razie wątpliwości można skorzystać z opcji dodatkowego płukania. Jestem zadowolony także z efektów wirowania na długich programach, na krótszych już mniej, ponieważ maksymalna prędkość wirowania utrzymywana jest krótko.

Tyle wody pobiera pralka podczas płukania na programie Bawełna

Jako zaletę należy uznać prostą obsługę pralki. Pralki na rynek polski posiadają opis programów w języku polskim, a dodatkowe funkcje opisane są dużymi piktogramami, które są proste do zrozumienia. Wybrana funkcja zostaje potwierdzona dźwiękiem. Jeżeli danej funkcji nie można uruchomić w wybranym programie to pralka wyda dłuższy dźwięk.

Głośność pralki również uznaję za zaletę, nawet podczas wirowania z największą prędkością w łazience można rozmawiać normalnie 🙂

Oczywiście zaletą pralki jest wygląd, który jest nowoczesny, ale nie jest udziwiony. Srebrne drzwi i czarny ekran dodają elegancji pralce, a pralka jest ozdobą łazienki.

Ogromną zaletą pralki jest niewątpliwie fakt, że osiąga temperatury zbliżone do ustawionej. Jak zapewne już wiecie wiele nowoczesnych pralek, ze względów ekologicznych, nie osiąga wybranej temperatury. Różnica w osiągniętej temperaturze, a wybranej zwiększa się wraz z wyższa wybraną temperaturą. Na szczęście pralki Beko nie mają problemów z osiągnięciem wybranej temperatury. Dodatkowo wybrana temperatura jest utrzymywana podczas prania. Wyjątkiem są tu oczywiście programy szybkie oraz pranie w 90 stopniach, ale nawet przy takiej temperaturze różnica w rzeczywistej temperaturze wody nie jest ogromna.

Bardzo podoba mi się również fakt, że producent w szufladzie na detergenty przewiduje możliwość używania żelu do prania. W szufladzie znajduje się mała ścianka, którą wystarczy opuścić. To sprawia, że żel pozostaje w szufladzie i trafia do bębna podczas pobierania wody, a nie spływa samoczynnie do filtra. Niestety wciąż wielu producentów albo nie przewiduje takiej możliwości albo zmusza do używania dodatkowego elementu umieszczanego w szufladzie.

Pralka posiada wiele programów i opcji prania. Możemy nawet dwukrotnie skrócić czas prania, a poprzez aplikację możemy jeszcze bardziej dostosować czas prania dla programów Bawełna i Syntetyki.

Wady pralek Beko

Standardowe czasy prania wielu programów są moim zdaniem za długie. Przywykliśmy już do długich programów Bawełna, Eco 40-60 i Syntetyki, ale pralki Beko mają niestety długie programy prania na większości programów. Przykładowo program Koszule trwa prawie 2 godziny, do tkanin czarnych 2h 20 min, a do tkanin delikatnych około 1h 20 min. Na szczęście na wielu programach czas można skrócić.

Wiele programów jest bardzo podobnych do siebie. Wiem, że dla wielu z Was będzie to bez różnicy, ale uważam, że warto wiedzieć, że inni producenci postarali się lepiej i programy różnią się od siebie. Na przykład program do tkanin czarnych to standardowy program Bawełna z dodatkowym płukaniem, a program Mix prawie nie różni się od Syntetyków.

Aplikacja nie grzeszy swoją płynnością. Apka często zawiesza się, reaguje z opóźnieniem i trzeba długo czekać na reakcję po kliknięciu. Aplikacja nawet nie powiadamia o zakończeniu prania! Widzę tu duże pole do poprawy.

Niestety para jest moim zdaniem bezużyteczna. Prawdopodobnie została źle zaprogramowana (nie jest to wina wyłącznie mojego modelu, ponieważ identyczne opinie słyszałem od innych użytkowników). Prawidłowo działająca funkcja pary sprawia, że pralka pobiera wodę tak, żeby zalać grzałkę, a jednocześnie nie dociera do bębna i następnie podgrzewa ją do wysokiej temperatury i powstaje para wodna. Niestety w pralce Beko pralka pobiera wodę tak, że dostaje się do bębna, a dodatkowo podczas tej funkcji dobiera wodę, więc ubrania nasiąkają gorącą wodą, zamiast pozostać obracane jedynie w parze wodnej, czyli de facto gotują się w niewielkiej ilości wody. Wyobraźcie sobie co może stać się z delikatnymi tkaninami.

Jako wadę uznaję także program delikatny, który nie jest aż tak delikatny, ponieważ podczas prania zasadniczego pralka obraca szybko bębnem. Wolniejsze obroty bębna następują dopiero podczas płukania. Wolałbym, że obroty takie jakie są podczas płukania były również podczas prania. Delikatne tkaniny byłyby zadowolone.

Pralka posiada małą szufladę na detergenty. Jeżeli używacie nisko skoncentrowanych detergentów w proszku lub używacie proszek wraz z odplamiaczem w proszku to uważajcie, bo szuflada może być wręcz przepełniona.

Proszek dozowany według zaleceń producenta dla 5 kilogramów tkanin bawełnianych. Jak widzicie szuflada jest mocno wypełniona.

Pralka Beko recenzja – podsumowanie

Pralka Beko, jak każde inne urządzenie, posiada zalety i wady. Z wad najbardziej jestem zawiedziony z bezużytecznej funkcji pary. Na szczęście pralki Beko mają wiele zalet, więc ich użytkowanie jest przyjemnością. Dodatkowo ich wygląd jest przyjemny dla oka, aż miło popatrzeć na takie urządzenie. Moja pralka Beko kosztowała około 1300 złotych. Za taką cenę jest to świetne urządzenie, ponieważ posiada wiele programów i funkcji, jest zaawansowana technologicznie – wykrywa ilość załadunku i dostosowuje poziom wody i wiele innych technologii, jest cicha. Przede wszystkim rezultaty prania i płukania są bardzo dobre, a to najważniejsze w pralkach. Moim zdaniem nawet w porównaniu do droższych pralek, pralki Beko nie mają się czego wstydzić.

Podsumowując, polecam pralkę Beko jeżeli nie chcecie wydawać zbyt dużej sumy na pralkę, a chcecie mieć nowoczesną pralkę 🙂

Jeżeli dotrwaliście do końca artykułu to:

 • zostawcie komentarz
 • subskrybujcie moją stronkę – możliwość subskrypcji znajdziecie na stronie głównej
 • polubcie mnie na Facebook’u jeśli jeszcze tego nie zrobiliście LINK
 • przeczytajcie artykuł o 8 krokach do zakupu idealnej pralki LINK