Programy i funkcje w zmywarkach Indesit

Zmywarki Indesit są popularne w Polsce przede wszystkim ze względu na ich niską cenę. Najtańsze modele kosztują już od około 1000 zł, a podczas promocji nawet mniej. Natomiast cena najdroższych modeli to około 1600 zł. Niska cena nie idzie w parze z wyglądem. Nawet podstawowe modele wyglądają prosto, ale nie brzydko. Naprawdę mogą podobać się. Połączenie niskiej ceny z ładnym wyglądem z pewnością miało wpływ na popularność tych zmywarek.

Srebrna wolnostojąca zmywarka Indesit DFO 3T133 A F X. Czy nie jest ładna?

W związku z popularnościa zmywarek Indesit postanowiłem przybliżyć Wam programy tych urządzeń, zarówno zmywarek wolnostojących, jak i do zabudowy o szerokości 60 i 45 cm. Chciałbym zwrócić uwagę, że marki Indesit i Hotpoint zostały wykupione przez Whirpool i część programów zaprezentowanych w tym artykule mogą odnośić się również do zmywarek wspomnianych producentów.

Marka Indesit konkuruje przede wszystkim niską ceną, więc nie znajdziemy tu wielu różnych „udziwionych” programów, ale nie ma się czym martwić, ponieważ wachlarz programów jest szeroki i zaspokoi potrzeby większości konsumentów.

Postanowiłem opisać programy wszystkie programy dostępne w zmywarkach Indesit na dzień powstania artykułu. Jeżeli chcecie dowiedzieć się jakie konkretne programy posiada dana zmywarka to musicie przeczytać opis produktu w sklepie, a najlepiej zajrzeć na stronę producenta i przejrzeć dane techniczne lub pobrać instrukcję obsługi lub oczywiście napisać do mnie. Adres mailowy znajdziecie w zakładce „O mnie”. Zapraszam również do subskrypcji.

A tu zmywarka o szerokości 45 cm DSFO 3T224 Z (2). Również może podobać się.

Programy w zmywarkach Indesit

Eco 50°C – program referencyjny służący do testów przez instytucje unijne. Służy do zmywania normalnie zabrudzonych naczyń przy jednoczesnym niskim zużyciu energii elektycznej i wody. Z tego podowu czas trwania programu jest długi i wynosi około 3-4h.

Auto Intensywny 65°C – program służący do zmywania mocno zabrudzonych naczyń np. garnki, patelnie  (producent podkreśla, że nie wolno go używać do delikatnych naczyń!). Jest to program bardziej zawansowany od programu Intensywnego (bez Auto), ponieważ sam dobiera parametry zmywania. Czas trwania: 2-3:10h.

Intensywny 65°C – tak jak program Auto Intensywny, ale bez samodzielnego dobierania parametrów zmywania. Cas trwania około 2,5h.

Auto Mieszane 55°C – służy do zmywania normalnie zabrudzonych naczyń różnego rodzaju. Przykładowo można zmywać jednocześnie garnki, patelnie wraz z kubkami. Automatyczny dobór parametrów. Czas trwania: 1,5-2,5h.

Mieszane 55°C – tak jak Auto Mieszane, ale bez samodzielnego dobierania parametrów zmywania. Czas trwania: 2:25h.

Extra Higiena 65°C – służy do zmywania średnio i mocno zabrudzonych naczyń z dodatkowym działaniem higienicznym. Podczas tego cyklu, w trakcie ostatniego płukania woda jest podgrzewana do 72°C co ma działanie antybakteryjne i higieniczne. Taka temperatura podczas cyklu płukania polepsza również rezultaty suszenia. Producent zaleca używanie tego programu także do czyszczenia zmywarki. Czas trwania: 1:40h.

Extra 50°C – został stworzony do zmywania wysokich naczyń takich jak blachy itd. Przed włączeniem tego cyklu należy wyjąć górny kosz, dzięki czemu zyskujemy przestrzeń o wysokości do 53 cm, co umożliwia zmywanie wysokich naczyń. Uwaga! Używając tego programu należy położyć detergent bezpośrednio na dnie urządzenia, a nie w zasobniku. Czas trwania: 1-1,5h.

Nocny 50°C – przeznaczony do zmywania normalnie zabrydzonych naczyń przy jak najniższej emisji hałasu. W celu uzyskania zadowalających rezultatów zmywania przy jednoczesnej redukcji hałasu program został wydłużony i trwa 3:35h.

Nawet podstawowy model DSFE 1B10 (2) wygląda zachęcająco.

Szkło 45°C – służy do zmywania delikatnych naczyń, np. szklanek, które są wrażliwe na wysoką temperaturę oraz skokowe zmiany temperatury. Czas trwania: 1:40h.

Delikatne 45°C – inna nazwa programu Szkło 45°C.

Szybkie mycie i suszenie 50°C – służy do szybkiego zmywania normalnie zabrudzonych naczyń w krótkim czasie. Czas trwania: 1:20h.

Fast&Clean 28’ 45°C – należy używać go w przypadku lekko zabrudzonych naczyń, na których nie zostały resztki jedzenia, ponieważ nie zawiera fazy płukania wstępnego. Ze względy na krótki czas trwania wynoszący 28 minut, program nie zawiera również fazy suszenia. Ze swojej strony chciałbym dodać, że zalecam używanie detergentów w żelu, ponieważ tabletki mogą nie rozpuścić się lub jeżeli musiecie użyć tabletkę to proponuję rozkruszyć ją i położyć na dnie naczynia.

Połowa załadunku 50°C – program przeznaczony do zmywania niewielkiej (maksymalnie połowy załadunku zmywarki) ilości lekko lub normalnie zabrudzonych naczyń w ciągu 1:10h.

Mycie wstępne/Namaczanie – służy do opłukiwania naczyń, które zostaną później, po uzbieraniu pełnej zmywarki, umyte. Czas trwania 00:10-00:12h.

Push&Go 50°C – charakterystyczny program dostępny wyłącznie w zmywarkach Indesit. Służy do zmywania naczyń normalnie zabrudzonych w czasie około 1:20h. Program charakteryzuje się tym, że posiada oddzielny przycisk, który nalezy przytrzymać przez kilka sekund (podczas gdy zmywarka jest wyłączona), a następnie zamknąć drzwiczki. W odróżnieniu od innych programów, nie musimy włączać zmywarki, a następnie wybierać odpowiedniego programu poprzez kliknięcią, a jedynie przytrzymać jeden przycisk.

Wracając jeszcze na chwilę do programów automatycznych, chciałbym zwrócić uwagę, że większość producentów w przypadku takich programów oferuje różne temperatury zmywania, a zmywarka sama decyduje o właściwej temperaturze na podstawie kilku czynników. W przypadku zmywarek Indesit programy automatyczne nie są tak zaawansowane i posiadają stałą, jedną temperaturę.

Na panelu sterowania w niektórych zmywarkach znajdziecie oddzielny niebieski przycisk służący do włączania programu Push&Go.

Funkcje

Niektóre modele zmywarek Indesit oferują dodatkowo kilka wybranych funkcji, za pomocą których możemy zmodyfikować programy, dzięki czemu możemy dostosować program do naszych preferencji. Oto wszystkie funkcje dostępne w zmywarkach Indesit:

Opóźnienie startu pracy – chyba nie muszę tego opisywać ?

Multizone/Połowa załadunku – jeżeli chcemy uruchomić zmywarkę, która nie jest w pełni załadowana to ten program będzie idealny. Pozwala nam wybrać, w którym koszu urządzenie ma przeprowadzić cykl zmywania – górny lub dolny. Jeżeli chodzi o opcję połowa załadunku to w niższych modelach nie możemy wybraż, z którego kosza korzystamy.

Tabletki (TAB) – włączenie tej funkcji spowoduje zmodyfikowanie programu w taki sposób, aby jak najlepiej wykorzystał moc wielofunkcyjnych tabletek do zmywania. Uwaga! Jeżeli Wasze tabletki nie zawierają soli i nabłyszczaca to nie należy włączać tej funkcji.

Auto Door – jej celem jest zapewnienie najlepszych efektów suszenia. Podczas fazy suszenia, w odpwoiednim momencie zmywarka uchyla drzwicki dzięki czemu suszenie jest efektywniejsze i ekologiczniejsze.

Odpompowanie wody – pozwala na wypompowanie wody znajdującej się w urządzneniu po przerwaniu cyklu.

Niestety producent w instrukcjach obsługi nie opisuje dokładnych przebiegów programów, jak robi to na przykład Boosch, Siemens lub Electrolux, więc niestety nie jestem dostarczyć Wam dokładnych opisów przebiegów.

Zapraszam na oficjalną stronę producenta w celu zapoznania się ze zmywarkami producenta (link).

Jeżeli dotrwaliście do końca artykułu to:

  • zostawcie komentarz
  • subksrybujcie
  • polubcie mnie na Facebook’u jeśli jeszcze tego nie zrobiliście LINK
  • przeczytajcie artykuł o tym, czy warto posiadać zmywarkę LINK