Proszek do prania – Test UOKiK

Pewnie wielu z was nie ma pojęcia, ale UOKiK przeprowadził testy proszków do prania zarówno do tkanin białych, jak i kolorowych. Wyniki są zaskakujące, dlatego postanowiłem je Wam zaprezentować. Zanim jednak przedstawię wyniki, chciałbym zwrócić uwagę, że należy pochwalić UOKiK za przeprowadzone testy, które są dokładne, kompleksowe i rzetelne. Wielkie brawa, ponieważ brakuje takich testów na polskim rynku!

Proszek do prania do tkanin białych – test

UOKiK przetestował 10 najpopularniejszych proszków do prania na polskim rynku: Ariel, Bryza Lanza, Domol, E, Formil, Persil, Rex, Tandil, Ultra, Vizir.

Testerzy zwrócili szczególną uwagę na skuteczność usuwania plam, wpływ na wytrzymałość i kurczenie się tkaniny po praniu. Oprócz tego zweryfikowano, czy producenci podają prawdziwe informacje o masie proszku w opakowaniu. Na koniec policzyli koszt proszku na jedno pranie i stosunek jakości produktów do ceny.

Test polegał na wypraniu bawełnianej dzianiny, na której znajdowało się 15 różnych zabrudzeń, np. herbata, lody czekoladowe, sos spaghetti.

Jesteście ciekawi wyników?

Wspólną cechą wszystkich testowanych proszków do prania jest brak wpływu na wytrzymałość i kurczenie się tkanin. Żaden proszek nie obniża wytrzymałości ani nie sprawia, że prane ubrania kurczą się. To już coś!

Zaskoczeniem może być fakt, że lepsze okazały się produkty tańsze, wyprodukowane dla danych sklepów. Tak oto Domol, czyli proszek z Rossmanna okazał się najlepszy w usuwaniu plan, a koszt prania wynosi 80 gr, czyli jest aż o 26 groszy niższy niż proszku Ariel, który okazał się mocno przeciętny w usuwaniu plan – uzyskał jedynie 2 gwiazdki z 5 możliwych, Domol jako jedyny uzyskał 5 gwiazdek z 5 możliwych.

4 gwiazdki uzyskały proszki Formil (Lidl) i Tandil (Aldi). Oba proszki poradziły sobie dobrze z plamami, nawet lepiej niż renomowani producenci, a koszt proszku na jedno pranie jest nieporównywalnie mniejszy. Koszt proszku Formil na jedno pranie wynosi jedynie 38 groszy, a Tandil 45 groszy, co czyni ich liderami pod względem stosunku skuteczności do ceny.

Za nimi z 3 gwiazdkami uplasowały się Persil i Vizir, które pod pewnymi względami ustępują tańszym markom własnych sklepów. Dodatkowo koszt proszku na jedno pranie jest jednym z najwyższych i wynosi 1,09 zł (Persil) i 1.03 zł (Vizir).

Pozostałe proszki, czyli Ariel, Bryza Lanza, E, Rex, Ultra (Biedronka), które uzyskały jedynie 2 gwiazdki, co oznacza, że nie radzą sobie bardzo dobrze z niektórymi rodzajami plam. Co ciekawe w tej grupie znajdują się tańsze proszki jak Ultra (36 gr za jedno pranie), jak i droższe, np. Ariel (1,06 zł za jedno pranie).

Po dokładniejsze wyniki zapraszam na stronę UOKiK- wystarczy, że klikniecie tu.

Przeprowadzony test pokazuje, że tańsze proszki marek własnych są skuteczniejsze w praniu białych rzeczy, a jednocześnie są tańsze. W takim razie skoro są tańsze i lepsze to sprawa jest prosta, szczególnie obecnie przy szalejących cenach. Następnym razem kupując proszek wybór będzie łatwiejszy!

Przejdźmy teraz do proszków do tkanin kolorowych

Proszek do prania do tkanin kolorowych – test

W tym teście wzieło udział 10 proszków do prania: Ariel, Bryza Lanza, E Active-6 enzym, E, Persil, Filip, Persil, Rex, Surf i Vizir.

Tym razem zwycięzcą okazał się Persil, który pomimo dosyć wysokich kosztów jednego prania – 77 groszy, okazał się najlepszy w usuwaniu plam, a w pozostałych kategoriach, czyli utrzymanie koloru, zabarwianie innych tkanin był jednym z najlepszych.

W usuwaniu plan najlepszy był Persil, który uzyskał 5 gwiazdek. Za nim z czterema gwiazdkami uplasował się proszek Bryza Lanza. Trzy gwiazdki uzyskały proszki Filip, Rex i Vizir, dwie Ariel, Dosia, E, natomiast aż dwa proszki, czyli E Avtive-6 enzym i Surf uzyskały jedynie jedną gwiazdkę.

Wszystkie proszki bardzo dobrze sobie radzą z utrzymywaniem kolorów uzyskując conajmniej 4 gwiazdki. Dwa proszki uzyskały maksymalną ocenę 5 gwiazdek. Są to Dosia i Surf, czyli proszki, które nie radzą sobie najlepiej z usuwaniem plam, ale za to bardzo dobrze chronią kolory.

Proszki zostały poddane także testom mające na celu sprawdzenie, czy chronią jaśniejsze kolory przed zabarwieniem i w tej kategorii pononie wygrał Perisl i Rex jako jedyne uzyskując notę 5 gwiazdek. Zaskakujące jest, że żaden proszek nie otrzymał 4 gwiazek, za to 3 gwiazdki otrzymały Bryza Lanza, Dosia, E Activ-6 enzym, Filip, Surf, Vizir. Ariel jako jedyny uzyskał w tej kategorii 2 gwiazdki.

Koszt jednego prania jest bardzo podobny w przypadku wszystkich proszków i waha się między około 40 groszy a 90 groszy za jedno pranie. Najniższy koszt prania uzyskacie stosując proszek Dosia / jedynie 35 groszy, a najwyższy koszt prania jest w przypadku proszku Ariela 89 groszy.

Jak pewnie już zauważyliście, wyniki testu proszku do prania tkanin kolorowych został podzielony na 3 główne kategorie: usuwanie plam, utrzymanie kolorów i zabarwianie innych tkanin. Ogólnym zwycięzcą okazał się Persil. Jeżeli preferujecie inny detergent to musisz zapoznać się z tabelą i wybrać, na którym z wymienionych elementów zależy Ci najbardziej, ponieważ wyniki są zróżnicowane.

Najlepszy stosunek jakości do ceny oferują Bryza Lanza i Dosia, mimo że nie uzyskują najlepszych efektów w żadnej kategorii, ale w zamian są tanie oraz Persil, czyli zwycięzca testu zorganizowanego przez UOKiK. Stosunkowo dobry stosunek jakości do ceny oferuje proszek Filip. Pozostałe proszki niestety wypadają przeciętnie na ich tle.

Po dokładniejsze testy proszków do prania zapraszam na stronę UOKiK- wystarczy, że klikniecie tu.

Korzystacie z proszków do prania? Jaki jest Twój ulubiony?

Jeżeli dotrwaliście do końca artykułu to „Proszek do prania – test UOKiK”:

  • zostawcie komentarz
  • subskrybujcie moją stronkę – możliwość subskrypcji znajdziecie na stronie głównej
  • polubcie mnie na Facebook’u jeśli jeszcze tego nie zrobiliście LINK
  • przeczytajcie artykuł o przepisach na domowy płyn do płukania tkanin LINK