Finish Quantum MAX – recenzja kapsułek

Cześć! Jak Wam mija dzień kochani?

Dzisiaj przychodzę do Was z recenzją kapsułek do zmywania Finish Quantum Max. Widząc je w sklepie pomyślałem sobie, że warto kupić je i sprawdzić, czy kapsułki uważane za jedne z najlepszych na rynku rzeczywiście są takie dobre. Zatem zmywarka załadowana i do dzieła!

Zmywarka już pracuje, a ja czekając aż zakończy cykl opowiem Wam trochę o tych kapsułkach. Przeszukując internety natknąłem się na informację, że te tabletki są produkowane w Polsce. Czy to prawda? Nie mam pojęcia szczerze mówiąc, ale jeśli tak to miło wspierać krajową gospodarkę.

Jest to najwyższa wersja kapsułek marki Finish, więc posiada najwięcej dodatków czyszczących oraz zapewniających ochronę naczyń, a to wpływa również na cenę. Postanowiłem sprawdzić ceny kapsułek w kilku sklepach:

Auchan Direct – opakowanie 60 szt. -> 39,69 zł

Carrefour – opakowanie 45 sztuk -> 39,99 zł (cena promocyjna, bez promocji 59,59 zł)

Allegro – opakowanie 45 sztuk -> około 30-40 zł

Bazując na przykładowych cenach koszt jednej kapsułki wynosi od około 66 groszy to nawet ponad 1 zł! Na Allegro cena jest niższa i wynosi 66-85 groszy. Nie skupiajcie się tak mocno na moich wyliczeniach, jest to jedynie przykładowa kalkulacje. Cena jednej kapsułki będzie różnić się w zależności od wielkości opakowania, miejsca zakupu, obowiązującej promocji i tak dalej i tak dalej.

Charakterystyka kapsułek do zmywania Finish Quantum Max

Finish wyposażył swoje najdroższe kapsułki chyba we wszystkie możliwe technologie jakie obecnie posiada. Kapsułki posiadają aż 14 funckji. Postanowiłem wymienić je wszystkie po kolei (mam nadzieję, że nie zabijecie mnie za to ?):

 1. Wstępne namaczanie zabrudzeń.
 2. Silna moc czyszcząca.
 3. Usuwanie tłuszczu.
 4. Zapobiega powstawaniu zacieków i smug na szklanych naczyniach dzięki czemu naczynia zyskują połysk.
 5. Chroni zmywarkę przed osadzaniem się kamienia.
 6. Aktywuje wszystkie swoje składniki czyszące w niskich temperaturach.
 7. Usuwa przypalone resztki jedzenia.
 8. Dzięki zapbieganiu osadzaniu się zanisczyszczeniom, kamienia itp. chroni filtry zmywarki.
 9. Chroni szkło.
 10. Nie trzeba zdejmować folii ochronnej (wyjaśnię to w dalszej części recenzji).
 11. Wystarczy jeden cykl zmywania, żeby usunąć wszystkie zanieczyszczenia.
 12. Zapewnia lśniące naczynia.
 13. Chroni srebro.
 14. Połączenie proszku i żelu w jednej kapsułce, żeby napewnić jak najsilniejsze czyszczenie.

Tabletki oczywiście zawierają sół oraz nabłyszczacz.

Wszystko brzmi pięknie w reklamach. Ciekawa jaka okaże się rzeczywistość. Czy te kapsułki naprawdę są takie wspaniałe? Zobaczymy za chwilę.

Zastrzeżenie mam do punktu 6. Aktywuje wszystkie swoje składniki czyszące w niskich temperaturach. Producent dumnie reklamuje tę zaletę na tyle opakowania kapsułek, a jednocześnie na tym samym opakowaniu znajduje się informacja, że w przypadku używania tych kapsułek należy używać programu z temperaturą conajmniej 50-55 stopni lub programu auto. To jak to w końcu jest? Moim zdaniem niska temperatura mycia to 35-45 stopni. Temperatury 50-55 są normalnymi temperaturami, w których zmywa się już wszystko, nawet garnki jeżeli nie mają silnych zabrudzeń. Podejrzewam, że wynika to z faktu, że programy w tych temperaturach trwają odpowiednio dłużej co pozwoli kapsułce na całkowite rozpuszczenie i uwolnienie całej swojej mocy. W takim razie producent nie powinien reklamować możliwości zmywania z niskiej temperaturze!

Wygląd

Kapsułka Finish Quantum Max ma standardowy rozmiar, dzięki czemu bez problemu mieści się do zasobnika w zmywarce. Jest podzielona na 3 różnokolorowe części: środkowa zawierająca czerwony płyn, mniejsza zewnętrzna z niebieskim płynem i większa zewnętrzna z proszkiem. Dużym plusem jest to, że po wyjęciu z opakowania nie musimy zdejmować folii ochronnej tylko bezpośrednio wkładamy do zmywarki. Uważam to za ogromną zaletę, ponieważ jest to wygodne rozwiązanie, a dodatkowo ekologiczne, nie produkujemy dodatkowych śmieci, których i tak już jest w nadmiarze. Tabletka posiada specyficzny, lekko dziwny, ale nie nieprzyjemny zapach, którego dokładniej nie potrafię określic. Testowana wersja nie jest wersją zapachową, ale nie martwcie się, ten specyficzny zapach nie zostaje na naczyniach.

Test

Testy przeprowadziłem na mojej domowej zmywarce, o której możecie przeczytać klikając w ten link.

Test polegał na umyciu naczyń codziennego użytku na programie ECO oraz bardzo zabrudzone naczynia na programie intensywnym.

Na programie ECO zmywarka i kapsułki poradziły sobię z zabrudzeniami zostawiając jedynie drobne ślady po smoothie na dnie szklanki, ale podejrzewam, że jest to wina zmywarki nie kapsułki, ponieważ inne zabrudzenia zostały całkowicie usunięte. Szklanki rzeczywiście lśnią mimo nie zastosowania soli i płynu nabłyszczającego. Na naczyniach nie pozostał żaden zapach.

Na programie intensywnym zmywałem przypaloną patelnię (link), opisałem to już w artykule o zmywarce. Przypomnę tylko, że był to przypalony sos pomidorowy, którego specjalnie nie usuwałem ręcznie, ponieważ chciałem zobaczyć, czy moja zmywarka wraz z tabletkami Finish Quantum Max będzie w stanie usunąć to. Byłem zaskoczony efektem, oczywiście pozytywnie, ponieważ pozostał jedynie mały nalot na patelni. Zwróćcie uwagę, że patelnia bardzo ładnie połyskuje. Kolejną próbą dla kapsułek były naczynia, których używałem do przygotowania ciasta, a mianowicie: miska z pozostałościami ciasta drożdżowego i patelnia z karmelem. Naczynia leżały na blacie kilka godzin zanim włożyłem je do zmywarki i uruchomiłem program, oczywiście intensywny. Kapsułka poradziła sobie bardzo dobrze również z takimi zabrudzeniami pozostawiając naczynia czyste i błyszczące.

Nie używałem kapsułek na programie krótkim 30 minutowym, bo uważam, że na takich programach nie powinno używać się kapsułek, ponieważ nie mają czasu na rozpuszczenie się przez co pozostaną na dnie zmywarki po skończonym cyklu ropzuszczając się jednocześnie podczas cyklu płukania i zostając na naczyniach, z których następnie spożywamy posiłki. Na opakowaniu kapsułek znajduje się informacja, żeby na programach krótkich wkładać kapsułke bezpośrednio na dno zmywarki zamiast do komory, ale takiego rozwiązania również nie polecam. Kapsułka potrzebuje czasu na całkowite rozpuszczenie się, a tego nie zapewnia zdecydowana większość krótkich programów. Jeżeli nie wierzycie mi to nalejcie do szklanki ciepłej wody i włożcie kapsułkę. Zamieszajcie od czasu do czasu wodę w szklance i zmierzcie ile minut minęło od momentu wrzucenia kapsułki do cielnej wody do całkowitego ropzuszczenia. ?

Ale nie ma róży bez kolcy. Tabletki są reklamowane jako zapobiegające osadzaniu się zabrudzenia itp. na częściach zmywarki, co można zrozumieć, że zmywarka powinna pozostać czysta i bez zapachów. Niestety po jakimś czasie używania zmywarki głównie z tymi kapsułkami, ze zmywarki zaczął wydobywać się nieprzyjemny zapach, nawet gdy była pusta. Byłem tym zaskoczony, ponieważ zmywarka była czyszczona jakiś miesiąć przez przeprowadzaniem testów, a filtr sprawdziłem przed testami i nic nie znajdowało się tam. Puszczenie pustej zmywarki z kapsułka nie pomogło, więc musiałem zaopatrzyć się w czyścic do zmywarki, który usunął nieprzyjemny zapach.

Przed
Po, niestety nie sfotografowałem patelnii, ale też była czysta
Szklanki również błyszczą

Podsumowanie – czy polecam kapsułki do zmywania Finish Quantum Max?

Uważam, że kapsułki Finish Quantum Max są warte zakupu, radzą sobie z większością zabrudzeń. Część winy za niedomyte naczynia ponosi moja zmywarka. Jestem pewny, że przy lepszej zmywarce naczynia zostałyby domyte całkowicie. Dlatego z czystym sercem, sumieniem i naczyniami mogę polecić te kapsułki, ale miejcie na uwadze, że musicie czyścic zmywarkę regularnie, mimo używania tak zawansowanych kapsułek. I przypominam, żeby nie używać ich na krótkich programach. Mam nadzieję, że producent nie wycofuje tych kapsułek, bo na stronie producenta (link) na obecną chwilę nie ma tego produktu.

Jeżeli dotrwaliście do końca artykułu to:

 • zostawcie komentarz
 • subksrybujcie
 • polubcie mnie na Facebook’u jeśli jeszcze tego nie zrobiliście LINK
 • przeczytajcie artykuł o tym, czy warto posiadać zmywarkę LINK