Odwieczny problem – suszarka kondensacyjna czy suszarka z pompą ciepła

Suszarka kondensacyjna czy z pompą ciepła? Oto jest pytanie. Coraz więcej Polaków decyduje się na zakup suszarki bębnowej. Jeżeli i Wy dojrzeliście do posiadania takiej suszarki do ubrań lub musicie wymienić swój stary wysłużony sprzęt to na 100% stajecie przed dylematem zakupu między suszarką kondensacyjną a suszarką z pompą ciepła. Oba rodzaje suszarek posiadają swoich zwolnienników i przeciwników, dlatego postanowiłem napisać ten artykuł w celu ułatwienia wyboru i być może zwalczę parę stereotypów na temat suszarek.

Czy warto posiadać suszarkę do ubrań

Zacznę od tego, ża posiadanie jakiejkolwiek suszarki bębnowej jest dużym komfortem. Nie musicie rozwieszać prania (lub jego części) na suszarkach, które zajmują sporą powierzchnię. Nie musicie również czekać, aż pranie wyschnie, żeby je złożyći schować do szafy. Dodatkowo wiszące pranie kurzy się i przenika zapachami znajdującymi się w mieszkaniu, a na końcu musicie je jeszcze wyprasować. Z suszarką automatyczną większość problemów znika, ponieważ wsadzacie wyprane rzeczy do suszarki, włączacie cykl i po pewnym czasie wyjmujące suche pranie, którego przeważnie nie trzeba prasować (z małymi wyjątkami). Tak, nie musicie prasować. Słyszałem wiele razy mity na temat suszarek, że gniotą mocno ubrania i nie mogę zgodzić się z tym. Oczywiście takie rzeczy jak np. koszule będą wymagać prasowania, ale większość codziennych rzeczy może być spokojnie złożona i schowana bezpośrednio do szafy. Dzięki suszarkom bębnowym zyskujemy miejsce w mieszkaniu (suszarka może być postawiona na pralce jeżeli cierpimy na niedomiar miejsca w mieszkaniu), wygodę, zaoszczędzamy czas i mamy czystsze pranie, które nie przesiąka zapachami mieszkania. Myślę, że warto poświęcic kilka złotych więcej na rachunek za prąd w zamian za taki „luksus”.  Przejdźmy jednak do dzisiejszego tematu.

Suszarka kondensacyjna z pompą ciepła czy bez?

Celowo pomijam suszarki wywiewowe, ponieważ nie są już dostępne na naszym rynku poza jednym modelem Indesit IDV 75.

W wielkim skrócie praca suszarki kondesacyjnej polega na podgrzewaniu ubrań przez co woda wydosatje się z nich w postaci pary wodnej, która następnie jest zbierana przez urządzenie i wteda następuje kondesacja, czyli zamiana pary wodnej w ciekłą wodę, która jest zbierana w zbiorniku, który nalezy opróżnić po suszeniu lub odprowadzana bezpośrednio do kanalizacji.

Suszarka z pompą ciepła to też tak naprawdę suszarka kondensacyjna, ale jest jej „nowszą”, bardziej zaawansowaną wersją. Proces suszenia polega na tym, że dzięki pompie ciepła stworzony zamknięty obieg powietrzna (w uproszczeniu gorące powetrze jest schładzane, żeby usunąć wilgość, a następnie ponownie podgrzewane), w którym straty ciepła są zdecydowanie niższe niż w suszarce kondensacyjnej, dzięki czemu urządzenie może suszyć w niższej temperaturze, co z kolei wpływa na niższe zużycie energii elektrycznej.

Pewnie wielu osobom takie skrótowe wyjaśnienie nie pomogło lub nie zainteresowało, bo nie obchodzi ich proces, a efekty suszenia. A tu różnice mogą być ogromne. Jeżeli miałbym wybrać urządzenie dla siebie to na pewno wybrałbym suszarkę z pompą ciepła. Wiecie dlaczego? Przytocze Wam kilka argumentów:

 1. Suszarka z pompą ciepła suszy w niższej temperaturze. Standardowa temperatura suszenia wynosi około 50°C a czasami nawet mniej w zależności od programu, podczas gdy suszarki kondensacyjne suszą w temperaturze 70-75°C (czasami nawet powyżej 80°C). Temperatura jest znacznie niższa co oznacza, że suszarka z pompą ciepła jest delikatniejsza dla tkanin. Wyobraźcie sobie, że dbacie o tkaniny piorąc je w niskich temperaturach, a następnie musicie wysuszyć w tak wysokiej temperaturze. Wiele suszarek kondensacyjnych umożliwa zastosowanie funkcji zmniejszającej temperaturę suszenia, ale obniżenie temperatury nie jest znaczące.
 2. Niższa temperatura suszenia oznacza także niższe zużycie prądu. Kupując suszarkę z pompą ciepła nie odczujemy wzrostu rachunku za prąd.
 3. Suszarkę z pompą ciepła możemy postawić gdziekolwiek chcemy, ponieważ dzięki niższej temperaturze i pracy w zamkniętym obiegu nie ogrzewa mocno pomieszczenia, w którym pracuje. A skoro nie nagrzewa pomieszczenia to możemy postawić ją w zamkniętym miejscu, np. w szafie.

Wiem, że jest też wielu zwolenników suszarki kondensacyjnej bez pompy ciepła, którzy mają kilka argumentów na poparcie swojej tezy o wyższości tych urządzeń nad suszarkami z pompą ciepła. I owszem, ciężko z nimi nie zgodzić się. O to kilka  ztych argumentów.

 1. Suszarki kondensacyjne szybciej suszą. Taka suszarka jest w stanie wysuszyć taki sam załadunek nawet o 30% szybciej niż suszarka z pompą ciepła.
 2. Dokładniejsze czyszczenie filtrów, ponieważ jest do nich łatwiejszy dostęp. Niestety w niektórych suszarkach z pompą ciepła jest to naprawde uciążliwe. Na dodatek nie możemy wyczyścić wszystkich elementów jak w suszarce kondensacyjnej.
 3. Mniejsza ilość elementów (brak pompy ciepła) oznacza również mniejsze ryzyko awarii. Przeciwnicy suszarek kondensacyjnych zwracają szczególną uwagę na pompę ciepła, która stanowi drogi element urządzenia.
 4. Suszarki kondensacyjne są tańsze o około 10-15% niż jej odpowiednik posiadający pompę ciepła.

Porównanie kosztów eksploatacji suszarek

W celu zobrazowania różnicy w zużyciu prądu postanowiłem porównać dwa podobne modele suszarek marki Electrolux – dane pobrałem z instrukcji obsługi urządzeń. Oba modele mają wsad 8 kg.

 Suszarka z pompą ciepła EW8H458BP (klasa eneregtyczna A++)Suszarka kondensacyjna EW6C428WP (klasa energetyczna B)
Cena2099 PLN1629 PLN
Czas trwania suszenia przy pełnym załadunku i prędkości odwirowania 1400 obr./min  Bawełna ECO suche do szafy: 130 min  

Baweła suche do prasowania: 97 min
Bawełna ECO suche do szafy: 135 min  

Baweła suche do prasowania: 103 min
Zużycie prąduBawełna ECO suche do szafy: 1,67 kWh  

Bawełna suche do prasowania: 1,21 kWh
Bawełna ECO suche do szafy: 4,10 kWh  

Bawełna suche do prasowania: 3,12 kWh

Przygotowując porównanie zauważyłem, że suszarka Electrolux mimo posiadania pompy ciepła suszy szybciej niż zwykła suszarka kondensacyjna tej firmy, ale nie jest to reguła. Muszę uczciwie przyznać, że suszarki kondensacyjne suszą szybciej.

Skoro podałem zużycie energii i koszt zakupy to przeliczmy po jakim orkesie zwróci nam się zakup droższej suszarki z pompą ciepła. Do kalkulacji użyje programu Baweła ECO suche do szafy, który jest częściej używany niż program do prasowania, który zostawia ubrania wilgotne w celu łatwiejszego prasowania od razu po zakończeniu suszenia.

Różnica w zakupie wynosi 470 PLN, a różnica w zużyciu prądu wynosi 2,43 kWh przy jednym cyklu suszenia. Według znalezionych danych cena 1 kWh kosztuje średnio 0,69 – 0,78 PLN. Dla ułatwienia wyliczeń przyjmę cenę 0,70 PLN, czyli:

470 PLN / (2,43 kWh*0,70 PLN)= 470 PLN / 1,7 PLN = około 276,5 cykli suszenia

Z wyliczeń wynika, że zakup suszarki z pompą ciepła zwróci się po około 277 cyklach suszenia, co daje nam:

92 tygodni (21 miesięcy) jeżeli suszymy 3 razy w tygodniu

69 tygodni (15 miesięcy) jeżeli suszymy 4 razy w tygodnie

55 tygodni (13 miesięcy) jeżli suszymy 5 razy w tygodniu

Nawet jeżeli suszymy tylko 3 razy w tygodniu to zakup suszarki z pompą ciepła zwróci się szybciej niż skończy się podstawowa gwarancja suszarki. Dodatkowo do wyliczeń użyłem danych suszarki z pompą ciepła, która nie posiada najwyższej klasy energetycznej!

Mam nadzieję, że dzięki temu artykułowi udało mi się chociaż odrobinę ułatwić wybór suszarki. Osobiście wybrałbym zdecydowanie suszarkę z pompą ciepła, ponieważ jest znacznie deliaktniejsza dla ubrań, co jest dla mnie ważne, a większa inwestycja w urządzenie zwróci nam się przed końcem gwarancji, więc nawet nie zastanawiałbym się, czy to był dobry wybór jeżei wystąpiłaby awaria, ponieważ mój portfel nie ucierpiałby. Niezależnie czy będzie to suszarka kondensacyjna, czy z pompą ciepła to gwarantuję Wam, że będziecie zadowoleni.

Jeżeli dotrwaliście do końca artykułu to:

 • zostawcie komentarz
 • subksrybujcie
 • polubcie mnie na Facebook’u jeśli jeszcze tego nie zrobiliście LINK
 • przeczytajcie artykuł o wyborze pralki LINK