Wybór urządzeń do kuchni – część 1

Moi znajomi właśnie remontują mieszkanie, w tym kuchnie. Są to osoby, które na co dzień nie interesują się technologią, dlatego gdy zaczęli poszukiwać urządzenia kuchenne, tj. lodówka , piekarnik, płyta indukcyjna , okap i zmywarka. Po odwiedzeniu kilku sklepów wiedzieli jeszcze mniej niż wcześniej 😀 Dlatego zwrócili się do mnie o pomoc w znalezieniu urządzeń, które będą im odpowiadać.

Wybór był o tyle trudny, że nie mieli sprecyzowanych wymogów. Jedynie co wiedzieli to, że:

  • lodówka wolnostojąca srebrna, grafitowa lub czarna do 2500 zł
  • piekarnik do zabydowy czarny do 2000 zł
  • płyta indykcujna do 2000 zł
  • okap czarny do 1200-1500 zł
  • zmywarka do zabudowy 45 cm do 2000-2200 zł

Jako że odwiedzili kilka sklepów, rozmawiali z pracownikami sklepów oraz przeczesali internety, mieli kilka wybranych modeli sprzętów. W tej części przedstawię ich propozycje oraz podsunę kilka własnych pomysłów. W kolejnej przedstawię już ostatecznie wybrane modele.

Propozycje znajomych

Lodówka – LG LG GBF62PZHMN lub GBB72MCDMN. Ogólnie lodówki LG są uważane za zaawansowane technicznie, ale jednocześnie dosyć trwałe w porównaniu do innych producentów. Pierwszy model jest koloru srebrnego i posiada dyspenser wody, co jest bardzo fajne zwłaszcza latem. Drugi model jest w kolorze bardziej grafitowym, bez dyspensera wody, ale za to posiada szufladę, w której można dłużej przechowywać świeże mięso.

Ciekawą funkcją w lodówkach LG jest DoorCooling, która polega na tym, że otwory, porpzez które wydobywa się zimne powietrze znajdują się z przodu urządzenia w jej górnej części. Dzięki temu po otwarciu i zamknięciu drzwi, zimne powietrze będzie kierowane tam, gdzie wystąpiły największe wahania temperatury. Obie lodówki posiadają także specjalne szuflady, w których utrzymywana jest inna wilgotność lub temperatura w celu zachowania jak najdluższej świeżości owoców, warzyw, mięsa i ryb (tak wiem, że ryby to mięso).

Płyta indukcyjna – tutaj wybrali 3 modele firmy Whirlpool WFS9365 BF/IXL lub WFS2765 BF/IXL lub SMC654FBTIXL. Wszystkie modele są do siebie bardzo podobne. Posiadają 4 kwadratowe strefygrzejne, w tym dwa podzielone na pola, które można połączyć. Z proponowanych modeli wyrałbym pierwszą propozycję, dlatego, że można znaleźć najwięcej opinii na ten temat. Osobiście jednak w tej kategorii cenowej poszukałbym czegoś innego, ponieważ Whirlpool nie słynie z dobrej jakości i niezawodności.

Zmywarka – tutaj zdecydowali się na dwa modele marki Bosch SPV4XMX28E i SPV4HMX54E. Zmywarki mają te same programy, łączność Wi-Fi, trzeci kosz na sztućce. Różnią się klasą energetyczną – pierwszy model posiada klasę F, a drugi klasę E. W rzeczywistości w programie Eco różnice są marginalne. Drugi model posiada funkcję wyświetlania czasu do końca na podłodze, a pierwszy sygnalizuje pracę jedynie światłem rzucanym na podłogę.

Piekarnik i okap – w tych przypadkach nie mieli pomysłu na żadne urządzenia. Zastanawiali się jedynie nad piekarnikiem Whirlpool, żeby pasował do płyty indukcyjnej tego samego producenta.

Co sądzę o podanych propozycjach?

Więc tak, jeżeli chodzi o lodówki to nie zaproponowałbym nic lepszego. Ewentualnie mógłbym polecić Samsung, który ma podobne funkcje do LG lub Bosch, ponieważ posiada funkcję Perfect Fit, czyli możliwość postawienia urządzenia bezpośrednio przy zabudowie kuchennej (bez zostawiania kilkucentymetrowej przerwy wymaganej w przypadku innych urządzeń). Jednak lodówki Bosch przy tej samej cenie, będą mniej zaawansowane technicznie, czyli będą posiadać mniej funkcji.

W przypadku płyty indukcyjnej skupiłbym się na markach Bosch i Electrolux. W przypadku Boscha nie jestem w stanie polecić konkretnej płyty – każda oferuje ciekawe funkcje, więc wybór jest kwestią indywidualnych preferencji. Natomiast jeżeli chodzi o Electroluxa dobrą opinią cieszy się model EIV644. Nie miałem okazji testować, ale wydaje się bardzo interesującą propozycją.

Jeżeli chodzi o zmywarki to w danej kategorii cenowej nie znajdziemy nic lepszego. Dorzuciłbym jedynie jeszcze bliźniaczy model Siemensa SR63EX28ME. Jeżeli natomiast chcieliby coś tańszego to poleciłbym jakiś model Beko lub Amicy. Starałbym się jednak zostać przy zmywarkach Bosch lub Siemens, bo oferują dobrą jakość produktu, zmywania i są intuicyjne w obsłudze.

W przypadku piekarników musiałem zagłębić się trochę i znalazłem parę, a nawet więcej niż pare urządzeń. Przede wszystkim skupiłbym się na markach Samsung, Bosch, Electrolux, jeżeli trochę tańsze to Amica i Beko.

W przypadku Boscha poleciłem modele: HBA554EB0, HBA354YB0, HBG5370B0, HBG539EB0, HBG633NB1, HBG635BB1. Bosch polecam z powodu dobrej jakości produktów oraz zaawansowanych funkcji. Należy jednak zwrócić uwagę, że piekarniki Bosch z podobnymi funkcjami do konkurentów będą jednak trochę droższe.

Poleciłbym również piekarniki Samsunga, ponieważ mają dobre opinie. Dodatkowo seria Dual Cook jest interesująca, ponieważ można piec dwie potrawy i ich zapachy nie przenikają się lub można piec w jednej komorze oszczędzając czas. Zwróciłem uwagę na piekarniki NV66M3531BB lub NV68R5345CB.

Inne modele piekarników, które im podesłalem to między innymi Electrolux: EOE7C31X, EOD6C71Z, EOE7C31Z, ponieważ Electrolux robi dobry sprzęt kuchenny oraz Beko BVM35400XS, BVM34400BS, BIM25400XPS, które również sprzedają dobre sprzęty w odpowiedniej cenie. Na koniec podrzuciłem polską markę Amica, żeby jeszcze bardziej utrudnić im wybór 😀

Na koniec został okap. Wiem, że nie używają go często, ponieważ mają duże okno w kuchni i drzwi balkonowe, które wolą otwierać niż włączać okap, więc w tym przypadku poleciłem wybrać dowolny okap firmy Amica, ale do ceny max 500-700 zł, ponieważ nie widzę sensu, żeby kupowal droższe urządzenie, z którego i tak będą korzystać sporadycznie.

Wiem, że artykuł jest mocno skrótowy, bez wyjaśnien danych modeli, a wybór urządzeń do kuchni jest skomplikowany i czasochłonny. W kolejnej częsci przedstawię ich wybór, wyjaśnię dlaczego zdecydowali się na dane modele i opiszę ich funkcje 🙂

Jeżeli dotrwaliście do końca artykułu to:

  • zostawcie komentarz
  • subksrybujcie
  • polubcie mnie na Facebook’u jeśli jeszcze tego nie zrobiliście LINK
  • przeczytajcie artykuł o tym, czym jest lodówka do obudowy LINK